Grupa mężczyzn próbowała podpalić synagogę w Göteborgu, w Szwecji obrzucając budynek koktajlami Mołotowa. Ogień udało się ugasić.

Jak twierdzi szwedzka policja ataku dokonało około 20 zamaskowanych ludzi. Ciskali oni w stronę synagogi butelki z płynem łatwopalnym. Co najmniej jedna wpadła do wnętrza budynku. W sąsiednim budynku trwało wówczas spotkanie młodzieży żydowskiej, która zdecydowała się na ucieczkę w sali. Ogień udało się ugasić.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Policja, jak informuje Polskie Radio, traktuje sprawę „wyjątkowo poważnie”. W trakcie postępowania śledczego ujęto już trzy osoby, które według szwedzkich funkcjonariuszy, mogą być powiązane z atakiem na synagogę. Policja wzmocniła już obstawę żydowskich instytucji w całej Szwecji.

Atak może mieć związek z napięciami jakie wywołała decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Jest ona sprzeczna z rezolucjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, przewidującymi istnienie w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego oraz odrębny status dla samej Jerozolimy. Decyzja Trumpa doprowadziła do zamieszek na okupowanych terytoriach palestyńskich oraz fali dyplomatycznej krytyki działań USA. W kilku państwach Europy doszło do antyizraelskich demonstracji.

polskieradio.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz