Grupa mężczyzn próbowała podpalić synagogę w Göteborgu, w Szwecji obrzucając budynek koktajlami Mołotowa. Ogień udało się ugasić.

Jak twierdzi szwedzka policja ataku dokonało około 20 zamaskowanych ludzi. Ciskali oni w stronę synagogi butelki z płynem łatwopalnym. Co najmniej jedna wpadła do wnętrza budynku. W sąsiednim budynku trwało wówczas spotkanie młodzieży żydowskiej, która zdecydowała się na ucieczkę w sali. Ogień udało się ugasić.

Policja, jak informuje Polskie Radio, traktuje sprawę „wyjątkowo poważnie”. W trakcie postępowania śledczego ujęto już trzy osoby, które według szwedzkich funkcjonariuszy, mogą być powiązane z atakiem na synagogę. Policja wzmocniła już obstawę żydowskich instytucji w całej Szwecji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Atak może mieć związek z napięciami jakie wywołała decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Jest ona sprzeczna z rezolucjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, przewidującymi istnienie w Palestynie dwóch państw – żydowskiego i palestyńskiego oraz odrębny status dla samej Jerozolimy. Decyzja Trumpa doprowadziła do zamieszek na okupowanych terytoriach palestyńskich oraz fali dyplomatycznej krytyki działań USA. W kilku państwach Europy doszło do antyizraelskich demonstracji.

polskieradio.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz