Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali dziewięciu obywateli Iraku, którzy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę. Zatrzymano także kierowcę busa, którym podróżowali cudzoziemcy, obywatela Turcji. (więcej…)


Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

"Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna" – powiedział w czwartek w Sejmie Patkowski, odpowiadając na pytanie, czemu rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zerowego VAT na produkty żywnościowe.

Jak przypomniał Patkowski, Czechy zdecydowały się na obniżkę VAT do zera i muszą się teraz tłumaczyć przed Komisją Europejską.


Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie ustawiono dziewięcioramienny świecznik, który symbolizuje Chanukę - ośmiodniowe  żydowskie święto upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w 165 roku p.n.e. W ubiegłym roku pierwszą świecę zapalił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w tym roku nie wziął udziału w uroczystości.

Podobnie jak w ubiegłym roku, przed Pałacem Kultury i Nauki ustawiono w tym roku dziewięcioramienny świecznik symbolizujący Chanukę - poinformował portal Warszawa Nasze Miasto w środę. W ubiegłym roku pierwszą świecę zapalił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w tym roku nie wziął udziału w uroczystości.

Oficjalne uroczystości rozpoczynające Chanukę odbyły się w niedzielę przed muzeum POLIN w Warszawie. W uroczystości zapalenia pierwszej świecy chanukowej wzięli udział m.in. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, Michał Szczerba, poseł na Sejm RP oraz Zygmunt Stępiński, dyrektor muzeum POLIN. Dziewięcioramienny świecznik nie został ustawiony jedynie przed muzeum POLIN, stanął także przed Pałacem Kultury i Nauki.


Od nowego roku mieszkańcy Biskupca na Warmii zapłacą o 269,5 procent wyższe rachunki. Spółka, która zapewnia ogrzewanie w mieście, poinformowała o nadchodzących drastycznych podwyżkach gazu.

Prezes miejskich wodociągów (spółka dostarcza do mieszkań także ciepło) w Biskupcu poinformował, że musi przerzucić na odbiorców podwyżkę cen paliwa gazowego potrzebnego do wytworzenia ciepła - podał podał portal WP w sobotę. "W związku z podwyżką cen paliwa gazowego o ponad 340 proc., celem urealnienia cen sprzedaży ciepła informujemy, że z dniem 1.01.2022 r. jesteśmy zmuszeni wprowadzić nową stawkę za 1 GJ dostarczonego ciepła. (...) wzrost o 269,5 proc" - napisał.

W komunikacie podkreślono, że cena 1 GJ dostarczonego ciepła została ustalona na 179 zł. Dla porównania w Warszawie 1 GJ kosztuje 66 zł. Do tej pory koszt ogrzania 50-metrowego mieszkania w Biskupcu, niewielkim miasteczku w woj. warmińsko-mazurskim, wynosił około 200 zł miesięcznie. Od nowego roku wyniesie ponad 500 zł.


W Turcji inflacja konsumencka przekroczyła 20 proc., przyspieszając w listopadzie szósty miesiąc z rzędu. Wzrost cen napędza załamanie liry związane z obniżeniem przez bank centralny stóp procentowych. Skutkuje to wzrostem kosztów importu, oraz rosnącymi kosztami energii.

W listopadzie inflacja w Turcji przyspieszyła do 21,3 proc - podała agencja Bloomberg w piątek. Miesiąc wcześniej wynosiła 19,9 proc. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 3,5 proc. Inflacja producencka w Turcji wyniosła z kolei w listopadzie aż 54,6 proc. Przyczyniły się do tego wzrost kosztu zakupu surowców oraz osłabienie liry.

Tak wysoka inflacja była notowana w Turcji ostatni raz w 2018 r. Wcześniej zaś, na początku pierwszej dekady XXI wieku, kiedy w kraju dobiegał 20-letni okres inflacji idącej w dziesiątki proc.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest