Trump ostrzegł Erdogana przed interwencją w Libii

Prezydenci USA i Turcji odbyli w czwartek telefoniczną rozmowę, w trakcie której Donald Trump ostrzegł swojego rozmówcę przed wysłaniem wojsk do Libii. Rozmowa odbyła się kilka godzin po tym, jak turecki parlament zgodził się na interwencję w Libii – pisze portal Politico.

Jak podano w komunikacie Białego Domu Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan omówili szereg spraw bilateralnych i regionalnych, w tym sytuację w Libii. Amerykański prezydent zwrócił uwagę, że „zagraniczna ingerencja komplikuje sytuację” w tym kraju.

Przywódcy USA i Turcji poruszyli także temat Syrii. Trump i Erdogan „zgodzili się, że należy zapewnić deeskalację w Idlib w Syrii, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej”. W oświadczeniu Białego Domu nie wspomniano, czy prezydenci omówili turecką kampanię przeciwko Kurdom w północnej Syrii.

Jak podaje agencja Anadolu, powołując się na komunikat biura prasowego Erdogana, obaj prezydenci „podkreślili znaczenie dyplomacji w rozwiązywaniu problemów regionalnych” i zgodzili się zacieśnić współpracę „na rzecz wzajemnych korzyści w stosunkach dwustronnych”.

Erdogan powiedział Trumpowi, że Turcja obserwuje wydarzenia w Iraku związane z wtargnięciem szyickich manifestantów na teren ambasady USA w Bagdadzie „z troską i smutkiem”. Turcja „z zadowoleniem” przyjęła zakończenie incydentów wokół amerykańskiej ambasady.

Jak pisaliśmy, turecki parlament dał dzisiaj rządowy roczny mandat na wysłanie tureckiej armii do Libii. Tureccy żołnierze mają wspierać w libijskiej wojnie domowej Rząd Jedności Narodowej Fajiza al-Faradża. Pod koniec listopada 2019 r. turecki rząd podpisał z rządem al-Faradża memorandum w sprawie rozgraniczenia stref na Morzy Śródziemnym, które ignoruje prawa Grecji i Cypru. Umowa umożliwia Turcji rozmieszczenie w Libii wojskowego personelu szkoleniowego i sprzętu na żądanie Trypolisu. Erdogan twierdził, że Libia wystosowała już takie zaproszenie.

Departament Stanu USA już w grudniu 2019 roku wydał oświadczenie, w którym ostrzegł Turków przed interwencją wojskową w Libii.

Kresy.pl / Politico / Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz