Trump ostrzegł Erdogana przed interwencją w Libii

Prezydenci USA i Turcji odbyli w czwartek telefoniczną rozmowę, w trakcie której Donald Trump ostrzegł swojego rozmówcę przed wysłaniem wojsk do Libii. Rozmowa odbyła się kilka godzin po tym, jak turecki parlament zgodził się na interwencję w Libii – pisze portal Politico.

Jak podano w komunikacie Białego Domu Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan omówili szereg spraw bilateralnych i regionalnych, w tym sytuację w Libii. Amerykański prezydent zwrócił uwagę, że „zagraniczna ingerencja komplikuje sytuację” w tym kraju.

Przywódcy USA i Turcji poruszyli także temat Syrii. Trump i Erdogan „zgodzili się, że należy zapewnić deeskalację w Idlib w Syrii, aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej”. W oświadczeniu Białego Domu nie wspomniano, czy prezydenci omówili turecką kampanię przeciwko Kurdom w północnej Syrii.

Jak podaje agencja Anadolu, powołując się na komunikat biura prasowego Erdogana, obaj prezydenci „podkreślili znaczenie dyplomacji w rozwiązywaniu problemów regionalnych” i zgodzili się zacieśnić współpracę „na rzecz wzajemnych korzyści w stosunkach dwustronnych”.

Erdogan powiedział Trumpowi, że Turcja obserwuje wydarzenia w Iraku związane z wtargnięciem szyickich manifestantów na teren ambasady USA w Bagdadzie „z troską i smutkiem”. Turcja „z zadowoleniem” przyjęła zakończenie incydentów wokół amerykańskiej ambasady.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, turecki parlament dał dzisiaj rządowy roczny mandat na wysłanie tureckiej armii do Libii. Tureccy żołnierze mają wspierać w libijskiej wojnie domowej Rząd Jedności Narodowej Fajiza al-Faradża. Pod koniec listopada 2019 r. turecki rząd podpisał z rządem al-Faradża memorandum w sprawie rozgraniczenia stref na Morzy Śródziemnym, które ignoruje prawa Grecji i Cypru. Umowa umożliwia Turcji rozmieszczenie w Libii wojskowego personelu szkoleniowego i sprzętu na żądanie Trypolisu. Erdogan twierdził, że Libia wystosowała już takie zaproszenie.

Departament Stanu USA już w grudniu 2019 roku wydał oświadczenie, w którym ostrzegł Turków przed interwencją wojskową w Libii.

Kresy.pl / Politico / Anadolu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz