Inwestor rezygnuje z budowy meczetu w Białymstoku

Inwestor zdecydował, m.in. w związku z licznymi protestami mieszkańców, że rezygnuje z pomysłu budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku – podał portal PCh24.pl. Zgodnie z planem, miała to być duża budowla, najpewniej z 16-metrowym minaretem.

Jak informowaliśmy, w połowie grudnia 2019 roku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał decyzję o warunkach zabudowy dla Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, który zamierza postawić w mieście meczet. Zgodnie z założeniami, ma on powstać przy ulicy Piastowskiej, w środku osiedla Piasta. W planie zaaprobowanym przez magistrat, miejsce powstania budowli określono jako środek „starego, ale dużego osiedla z blokami wielorodzinnymi, niemal pod szkołą podstawową, praktycznie bez drogi dojazdowej”. Obecnie w tym miejscu stoi nieduży, stary budynek, będący siedzibą sekretariatu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i miejscem modlitwy dla muzułmanów.

W czwartek portal PCH24.pl podał, że inwestor zdecydował o rezygnacji z pomysłu budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, m.in. w związku z licznymi protestami mieszkańców osiedla. Ponadto, problemem była też konieczność wyburzenia budynku służącego spotkaniom muzułmanów w Białymstoku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Już dwa lata temu, gdy ogłoszono koncepcję budowy meczetu w Białymstoku, wywołało to liczne kontrowersje i dyskusje. Ogłaszając w styczniu 2018 r. koncepcję budowy meczetu w Białymstoku mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP zadeklarował, że prace budowlane sfinansuje Arabia Saudyjska.

Z kolei przedstawiciele rodzimej społeczności polskich muzułmanów, czyli podlascy Tatarzy zadeklarowali, że meczet w stolicy regionu jest im zbędny.

Bardzo duże wątpliwości wzbudziły plany dotyczące samej budowli, a ściślej zapowiedzi budowy tzw. 16-metrowej dominanty wysokościowej, która zdaniem prezesa miejscowej spółdzielni mieszkaniowej miała w istocie być minaretem. Wysokość samego budynku miała sięgać 14 metrów. To oznaczałoby, że meczet byłby wyższy niż otaczające go bloki i faktycznie dominował nad okolicą. Dodajmy, że w najbliższej okolicy zlokalizowane są m.in. szkoła podstawowa, której uczniowie w zdecydowanej większości pochodzą z rodzin katolickich, a także kościół.

W związku z licznymi protestami mieszkańców osiedla, jak pisze PCh24.pl, wniesiono odwołanie od decyzji urzędu miasta ws. pozwolenia na budowę Centrum Kultury Muzułmańskiej. Zaznaczano też, że inwestor zawiadomił o swoich planach tylko spółdzielcę, choć miał obowiązek zawiadomić również okolicznych mieszkańców. Dodał, że w najbliższej okolicy znajduje się również kościół pw. Ducha Świętego oraz duża Szkoła Podstawowa nr 19, której uczniami w zdecydowanej większości są dzieci pochodzące z rodzin katolickich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W efekcie, inwestor wycofał się z decyzji o budowie tego obiektu. „Tuż po Nowym Roku do departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło pismo pełnomocnika Muzułmańskiego Związku Religijnego w Białymstoku. W piśmie związek zrzeka się prawa do decyzji o warunkach zabudowy i wycofuje złożony przez pełnomocnika wcześniejszy wniosek” – informuje PCh24.pl.

PCh24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  szalomka :

  , pomagałem potrzebującym”.
  Bóg powie: „kłamiesz”.
  I Aniołowie powtórzą: „On kłamie!”
  Bóg Powie: „Ty robiłeś to tylko po to, by o tobie mówiono: on jest szczodry, rozdaje pieniądze. I właśnie w taki sposób o tobie mówili”.
  I wtedy Stróż Piekła, Anioł, złapie tego człowieka i targając jego twarz o ziemię, zaciągnie bogacza do piekła.
  Nastepnie Bóg Spyta szahida (męczennika): „Jak wykorzystywałeś życie (lub zdrowie), które tobie dałem?”.
  Szahid (męczennik) odpowie: „Walczyłem na Twojej Drodze, w Twoje Imię”.
  Bóg powie: „kłamiesz”.
  I Aniołowie powtórzą: „On kłamie!”
  Bóg Powie: „Ty robiłeś to tylko po to, aby o tobie mówiono: on jest odważny, wielki. Właśnie w taki sposób o tobie mówili”.
  I wtedy Stróż Piekła, Anioł, złapie tego człowieka i targając jego twarz o ziemię, zaciągnie szahida do piekła.

  (Hadis ze zbioru Muslima 1905)