Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss skrytykował deklarację premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego uznając ja za fałszywą.

Weiss udzielił wywiadu rozgłośni radiowej izraelskiej armii. Jak podaje portal dziennika „Jerusalem Post” Weiss skrytykował w czasie wywiadu wspólną deklarację premierów Izraela i Polski na temat historii, której podpisanie zostało skoordynowane ze zmianą polskiej ustawy o IPN według postulatów strony izraelskiej.

„Ten dokument zawiera kilka zdań, które są prawdziwe, a reszta jest albo niejasna, albo fałszywa” – ocenił Weiss. „Na przykład, w przeciwieństwie do tego co tam [w deklaracji premierów] napisano zdarzały się przypadki, że polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów” – gazeta przytacza wypowiedź byłego ambasador Izraela w Polsce. Warto zaznaczyć, że wiele mediów w Polsce, w tym te sympatyzujące z rządem PiS, ukazują Weissa jako sympatyka Polski i „dialogu” między Polakami a Izraelczykami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Sama ambasador Izraela w Polsce Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

Po miesiącach ustaleń rząd przy poparciu PiS, PO, Nowoczesnej, PSL oraz Wolnych i Solidarnych w trybie nagłym uchwalił 27 czerwca nowelizację ustawy o IPN zgodnie z żądaniami Izraela. Jeszcze tego samego dnia prezydent podpisał nowelizację. Tego samego dnia podpisana została deklaracja o historii premierów Polski i Izraela, którą sprzyjające rządowi PiS polskie media ukazują w kategoriach międzynarodowego sukcesu i wsparcia Izraela dla polskiej wizji historii

Czytaj także: PiS zamienia Polskę w amerykańską kolonię

jpost.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Nie dość, że kłamca, to jeszcze oszczerca. Oto wdzięczność pejsatego za trudy uratowania mu życia przez kilkuosobową rodzinę. O Pileckim i Karskim szybko zapomniał. Ale o tysiącach naszych wspaniałych synów wydawanych okupantom oraz torturowanych i mordowanych, również w kazamatach UB, „mówić nie podobna, nie podobna”.