Parlament Izraela rozpoczął w środę obrady, które mogą zakończyć się ogłoszeniem przyspieszonych wyborów parlamentarnych – niespełna dwa miesiące po tym, jak Izraelczycy poszli do urn. Powodem są problemy Binjamina Netanjahu z utworzeniem rządu.

Jak pisze agencja dpa, zwycięzca wyborów z 9. kwietnia, Binjamin Netanjahu ma czas do północy w środę na utworzenie koalicji parlamentarnej. Pomimo 6 tygodni żmudnych negocjacji wciąż mu się to nie udało – głównym powodem jest spór pomiędzy reprezentującą świecki światopogląd partią Nasz Dom Izrael Awidgora Liebermana a dwiema partiami religijnymi – Szas i Zjednoczony Judaizm Tory, dotyczący służby wojskowej ultraortodoksyjnych Żydów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Lieberman chce zlikwidowania możliwości unikania obowiązkowej służby w wojsku przez studentów ultraortodoksyjnych uczelni, co uczynił warunkiem przystąpienia do rządu. Nie zgadzają się jednak na to Szas i Zjednoczony Judaizm Tory. Netanjahu potrzebuje głosów wszystkich tych ugrupowań, by stworzyć koalicję parlamentarną. W poniedziałek odbyły się rozmowy „ostatniej szansy” między Netanjahu a Liebermanem, które według mediów zakończyły się fiaskiem.

Jeśli Netanjahu nie uda się stworzyć koalicji, prezydent Rivlin będzie mógł powierzyć misję tworzenia rządu innemu członkowi Knesetu. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, Likud premiera Netanjahu wprowadził w poniedziałek pod obrady parlamentu wniosek o rozwiązanie izby. Musi on zostać zatwierdzony w trzech czytaniach – jedno już się odbyło, na środę zaplanowano dwa ostatnie czytania. Jak pisze dpa, Netanjahu liczy, że ponowne wybory również zakończą się zwycięstwem Likudu.

CZYTAJ TAKŻE: W Knesecie wyłoniła się większość gotowa poprzeć Netanjahu

Kresy.pl / dpa / Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz