Premier Węgier Viktor Orbán przyleciał w czwartek do Tel Awiwu na zaproszenie szefa miejscowego rządu Binjamina Netanjahu. Zaproszenie Orbána ostro skrytykowała izraelska opozycja.

Viktor Orbán spotka się najpierw z premier Izraela Binjaminem Netanjahu a następnie z prezydentem tego państwa Reuvenem Rivlinem. Premier Węgier odwiedzi też Ośrodek Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Wraz z Orbánem do Izraela przyleciał węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó, który spotka się w budynku Knesetu z ministrem współpracy regionalnej Izraela Cachim Hangbim. To pierwsza wizyta Orbána w Izraelu. Potrwa dwa dni.

Wizyta premiera Węgier wywołała huraganową krytykę ze strony miejscowej opozycji. „Po tym jak zbezcześcił pamięć ofiar Holokaustu poprzez swoje porozumienie z Polską, dziś Netanjahu uhonoruje premiera Węgier Orbána, który chwalił antysemickiego przywódcę, który współpracował z nazistami w wyniszczeniu węgierskiego Żydostwa. Wstyd!” – napisał na Twitterze Yair Lapid, lider opozycyjnej partii Yesh Atid, znany także ze zniesławiania Polski.

Jak tłumaczy pisząca o sprawie gazeta „Times od Israel” Lapid krytykuje fakt, że Orbán pozytywnie wypowiedział się o węgierskim przywódcy czasów międzywojnia i drugiej wojny światowej, Miklósu Horthym. Węgry za czasów Horthy’ego faktycznie były sprzymierzeńcem III Rzeszy. Jednak Horthy, o czym nie mówią izraelscy politycy i media, w czasie gdy samodzielnie sprawował kontrolę nad krajem nie zgodził się na deportowanie miejscowych Żydów do niemieckich obozów koncentracyjnych. Dopiero po rozpoczęciu okupacji Węgier przez Wehrmacht w marcu 1944 r. Niemcy rozpoczęli zagładę tej ludności żydowskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pozytywnego stosunku do Horthy’ego nie może Orbánowi wybaczyć także przewodnicząca partii Meretz Tamar Zandberg. „Ci, którzy chwalą przywódców jacy kolaborowali z nazistami, którzy gwałcili prawa człowieka grup i opozycji w swoim kraju nie są tu mile widziani” – stwierdziła Zandberg.

Według izraelskiego Channel 10 rząd Netanjahu żywi respekt dla węgierskiego premiera i lobbuje na jego rzecz w Waszyngtonie za pośrednictwem izraelskiego ambasadora w USA Rona Dermera. Amerykańskie elity od kilka lat pozostają niechętne wobec Viktora Orbána, który prowadzi suwerenną politykę kooperując z tym państwami, z którymi jest to dla Węgrów najbardziej opłacalne, na niektórych płaszczyznach także z Chinami i Rosją. W zeszłym roku Netanjhahu nieoczekiwanie poparł stanowisko węgierskiego rządu pozostającego w sporze z miliarderem żydowskiego pochodzenia Georgem Sorosem.

timesofisrael.com/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz