Słowacja, planująca pozyskanie nowych, lekkich samolotów bojowych, może porozumieć się z południowokoreańskim KAI ws. zakupu samolotów FA-50.

Jak pisaliśmy, w czwartek w Budapeszcie miało miejsce spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-inem. Jeszcze przed jego przybyciem na Węgry, w mediach pojawiły się doniesienia o możliwości podpisania przez południowokoreański koncern Korea Aerospace Industries (KAI) umowy ze słowacką firmą lotniczą LOTN w sprawie zakupu 10 lekkich samolotów bojowych KAI FA-50. Szacowano, że wartość umowy może opiewać na 500 mln dol.

Informacje na ten temat przekazał szef południowokoreańskiej agencji zakupów uzbrojenia Defence Acquisition Programme Administration (DAPA), Kang Eun-Ho, który również przybył na szczyt do Budapesztu. Według DAPA, wraz z zawarcie porozumienia, „różne rozmowy, takie jak o kooperacji biznesowej między KAI a LOTN, żeby uczestniczyć w słowackim projekcie pozyskania samolotu szkoleniowego, będą mogły pójść naprzód”.

Słowacy planują wycofać z eksploatacji odrzutowce szkoleniowe L-39 i szukają dla nich następcy. Oczekuje się, że w pierwszej połowie 2022 roku może zostać wydana oficjalne zapytanie ofertowe.

FA-50 to lekkie samoloty bojowe produkowane przez KAI dla południowokoreańskich sił powietrznych. Są lżejszą wersją szkolno-bojowych maszyn KAI T-50 Golden Eagle. Wcześniej rodzime FA-50 zastąpiły przestarzałe samoloty F-5E/F i A-37, produkcji amerykańskiej. Ich uzbrojenie stanowią głównie pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9 Sidewinder i pociski powietrze-ziemia precyzyjnego rażenia AGM-65G Maverick.

Podczas czwartkowego szczytu, premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Korei Południowej podpisali wspólne oświadczenie dotyczące współpracy V4 i Republiki Korei oraz bieżących kwestii polityczno-społeczno-gospodarczych.

„Przedstawiciele V4 i RK z zadowoleniem przyjęli informację o dobrych rezultatach w zakresie rozwoju przynoszącej wzajemne korzyści, komplementarnej współpracy gospodarczej, trwającej od chwili ustanowienia relacji dyplomatycznych między krajami. Uczestnicy zobowiązali się do pracy mającej na celu dalsze wzmocnienie wymiany handlowej oraz inwestycji, aby uzyskać wspólne korzyści. Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem ustanowienie Forum Biznesowego V4-Korea i zgodzili się wspierać współpracę w nowo powstających dziedzinach, takich jak przemysł bateryjny i inne nowe sektory przemysłu. Przedstawiciele V4 i RK wymienili opinie na temat wagi zapewniania wsparcia w zakresie wymiany kluczowego personelu w przypadku wybuchu epidemii nowej choroby zakaźnej” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto, uczestnicy szczytu zgodzili się na dalszą współpracę dotyczącą szkolnictwa wyższego, finansów, badań i rozwoju, nauki, technologii czy farmacji. Pokreślono istotne znaczenie dalszego rozwoju infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej, „który wspomógłby wzrost gospodarczy, otwierając możliwości współpracy w zakresie transportu i infrastruktury, również w takich obszarach jak energetyka jądrowa, lotniska, autostrady, kolej oraz system inteligentnego transportu (ITS). Uczestnicy przychylnie przyjęli pomysł budowy szybkiej kolei łączącej kraje Grupy Wyszehradzkiej”. Wśród zarysowanych w oświadczeniu dziedzin współpracy wymieniono również przemysł obronny i kulturę.

Przeczytaj: Koreańczycy oferują Polsce budowę sześciu reaktorów i transfer technologii

W dokumencie znalazło się też odniesienie do kwestii migracji:

„Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, iż aby zmierzyć się z omawianymi wyzwaniami, konieczne jest odniesienie się do przyczyn leżących u podstaw bezprecedensowej skali migracji i ludzkiego cierpienia oraz zwiększenie ochrony praw człowieka. Uznano, że kluczową kwestią jest bliska współpraca polityczna i operacyjna z krajami pochodzenia oraz tranzytu migrantów”.

Grupa Wyszehradzka potwierdziła zarazem wsparcie dla wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z Koreą Północną i całkowitego rozbrojenia jądrowego oraz zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Przypomnijmy, że po szczycie V4-Korea Południowa premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że kraj ten jest istotnym partnerem dla całej Grupy Wyszehradzkiej oraz, że współpraca handlowa między krajami V4 a Seulem stale rośnie. Z polskiej perspektywy, premier wskazał na nowoczesne technologie czy produkcję baterii. Wezwał w imieniu krajów Grupy Wyszehradzkiej Komisję Europejską, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje na rynku certyfikatów emisji CO2.

militaryleak.com / flightglobal.com / gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply