Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Węgry opowiadają się po stronie Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, choć w Kijowie jest obecnie „antywęgierski rząd”.

W piątek podczas wizyty w Pradze, premier Węgier Viktor Orban był pytany m.in. o stanowisku Węgier ws. konfliktu na linii Kijów-Moskwa, w związku z pogorszeniem sytuacji w wyniku incydentu kerczeńskiego.

– Stanowisko Węgier jest jasne, jesteśmy proukraińskim rządem, więc stoimy po stronie Ukrainy – powiedział Orban. Pokreślił jednak, że „na Węgrzech jest proukraiński rząd, podczas gdy na Ukrainie jest antywęgierski rząd”. – Mimo tego, nie zmieniliśmy naszego stanowiska i będziemy stać po stronie Ukrainy w tym konflikcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów i wprowadzeniu stanu wojennego na części ukraińskiego terytorium, szef MSZ Węgier Peter Szijjarto zaznaczył, że w interesie Węgier jest, by „w krajach, w których żyje wielu Węgrów” panował pokój. Szijjártó zapewnił, że w związku z sytuacją na Ukrainie rząd pozostaje w stałym kontakcie z Towarzystwem Węgierskiej Kultury Zakarpacia, czyli główną organizacją mniejszości węgierskiej w tym kraju. Zaznaczył, że bezpieczeństwo zakarpackich Węgrów jest dla węgierskiego rządu szczególnie ważne.

Czytaj więcej: MSZ Węgier o sytuacji na Ukrainie: bezpieczeństwo zakarpackich Węgrów jest dla nas szczególnie ważne

Wcześniej po rozmowach ze stroną ukraińską szef MSZ Węgier powiedział, że Węgry będą dalej blokować komisję NATO-Ukraina. „Nie ma żadnego postępu ws. praw Węgrów na Ukrainie” – mówił Szijjarto.

Orban skrytykował też pakt ONZ na rzecz migracji. Powiedział, że porozumienie Global Compact dotyczące polityki migracyjnej jest wadliwe i każdy kto je podpisuje przedstawia poważne ryzyko dla swoich obywateli. Zdaniem węgierskiego premiera, porozumienie to nie zmniejszy imigracji, lecz będzie ją stymulować.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Polska nie poprze paktu ONZ na rzecz migracji

Parę tygodni temu Orban oświadczył, że porozumienie z obecnymi władzami Ukrainy nie jest możliwe. Powiedział, że Budapeszt jest już w kontakcie z potencjalnymi zwycięzcami ukraińskich wyborów i stara się dyskutować o niezbędnych zmianach, które mogą być dokonane po zmianie ukraińskiego rządu. Według Orbana „Ukraina wciąż może powrócić na ścieżkę przyjaźni lub strategicznego partnerstwa z Węgrami”. Węgierski przywódca wskazał, że to jedyny sposób, w który Ukraina może zmierzać do NATO i UE.

Przeczytaj: Piekło odciął się od stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy

Reuters / MTI / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz