Polska nie przystąpi do ONZ-owskiego porozumienia Global Compact dotyczącego polityki migracyjnej. Decyzja zapadła na wtorkowym posiedzeniu rządu. – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

Zdaniem polskich władz porozumienie Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (polska nazwa: Globalne porozumienie na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji) nie gwarantuje bezpieczeństwa kraju i może stanowić zachętę do nielegalnej migracji.

“Porozumienie nie spełnia postulatów Polski w zakresie potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej.” – napisało w swoim komunikacie MSWiA.

Zgodnie z podjętą dzisiaj decyzją zapowiedziano, że Polska nie poprze paktu na międzynarodowej konferencji w Marrakeszu w dniach 10-11. grudnia 2018 oraz na głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W swoim komunikacie MSWiA przypomniało, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. Podkreślono, że tylko w 2017 roku Polska przeznaczyła na pomoc humanitarną w Syrii i Iraku 174 mln złotych, a łącznie z pomocą rozwojową 2,5 mld złotych.

Wcześniej z porozumienia Global Compact wycofały się m.in. Austria, Węgry, Czechy oraz USA.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński już wcześniej deklarował, że będzie rekomendował rządowi Mateusza Morawieckiego, by nie podpisywał umowy Global Compact. Jednocześnie jednak rząd PiS zaakceptował porozumienie zawarte w ramach Procesu Rabackiego – Euro-Afrykańskiego Dialogu ws. Imigracji i Rozwoju o równie proimigracyjnej wymowie.

CZYTAJ TAKŻE: PiS kłamie – rząd zupełnie nie kontroluje imigracji do Polski

Kresy.pl / mswia.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply