W obozie dla uchodźców w Dżabalii po izraelskim bombardowaniu powstał wielki krater. Źródła palestyńskie informują o śmierci co najmniej kilkudziesięciu mieszkańców.

Katarska telewizja Al Jazeera podała, że na skutek bombardowania obozu Dżabalia śmierć poniosło co najmniej 50 osób. Środowy atak nie był pierwszym jakiego dopuściły się siły zbrojne Izraela. Dżabalia była już przez nie atakowana kolejno 9, 12, 19 i 22 października. Tymczasem strona izraelska twierdzi, że celem uderzenia na Dżabalię była eliminacja ważnego dowódcy palestyńskiej organizacji polityczno-militarnej Hamas.

Według oświadczenia sił zbrojnych Izraela w środowym ataku zginął Ibrahim Biari. Izraelczycy uważają, że Biari odegrał kluczową rolę w planowaniu i wykonaniu ataku Hamasu na południowy Izrael do jakiego doszło 7 października. „W tym rejonie przebywał bardzo wysoki rangą dowódca Hamasu” – powiedział CNN rzecznik izraelskiej armii, podpułkownik Richard Hecht, przytoczyła Al Jazeera.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant powiedział w środę, że bojownicy Hamasu mają dwie możliwości – „albo być zabitymi, albo poddać się bezwarunkowo”. Jak podkreślił – „To jest wojna [o] przyszłość Izraela – ni mniej”.

Rzecznik Hamasu, Hazem Kasim, zaprzeczył jakoby w obozie dla uchodźców był obecny jakikolwiek wyższy rangą dowódca i uznał to twierdzenie za izraelską wymówkę dla zabijania cywilów.

Kilka krajów arabskich wydało oświadczenia potępiające Izrael za atak na obóz dla uchodźców. Należą do nich Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Jemen i Jordania. Katar ostrzegł również, że ataki podważają próby deeskalacji sytuacji. Wyrazy potępienia nadeszły także ze strony Organizacji Współpracy Islamskiej.

“Jestem zbulwersowany dużą liczbą ofiar po zbombardowaniu przez Izrael obozu dla uchodźców w Dżabalii.” – stwierdził wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw granicznych i polityki bezpieczńestwa Josep Borrell.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładaników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. W toku działań izraelskich sił zbrojnych zginęło, według źródeł w Gazie, 8306 Palestyńczyków. Spośród nich 3457 ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, a 2136 to kobiety. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków, z rzadka jedynie zezwalając na wjazd pomocy humanitarne z Egiptu.

aljazeera.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply