Grupa Palestyńczyków prowadzi protest okupacyjny wzgórza Al-Urma na Zachodnim Brzegu Jordanu. Władze Izraela chcą w tym miejscu wznieść nielegalne zabudowania – informuje w czwartek Middle East Eye.

Według portalu, w poniedziałek kilkuset Palestyńczyków zebrało się  na szczycie wzgórza Al-Urma, aby zablokować prace związane z budową nielegalnego osiedla dla Żydów na Zachodnim Brzegu Jordanu. Na szczycie został postawiony namiot, w którym na stałe przebywa około trzydziestu osób.

Izraelscy osadnicy próbowali dostać się na szczyt wzgórza, jednak na miejscu byli już protestujący Doszło do starć, w trakcie których zostało rannych dwóch Palestyńczyków. Żołnierze mieli strzelać z ostrej amunicji.

Palestyńczycy postawili na wzgórzu wielką flagę narodową. W poniedziałek jeden z protestujących nastolatków rozmawiał z Middle Easter Eye, twierdzi że młodzież nie ustąpi w tej sprawie.

“Skontaktowaliśmy się z mieszkańcami wiosek i z meczetami, duchowni zachęcają ludzi do zbierania się na wzgórzu Al-Urma, w kilka minut od pojawienia się żołnierzy na wzgórzu zebrały się nas setki” – mówił.

Inny Palestyńczyk mówił: “Jestem tu 24 godziny na dobę, nie zmęczę i nie znudzę, zostanę tu aby bronić naszych ziem, nie ważna jest cena”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak wcześniej pisaliśmy, rada Praw Człowieka wydała raport, zawierający listę firm łamiących postanowienia Organizacji Narodów Zjednoczonych, co do Zachodniego Brzegu. Listę zapełniają głównie Izraelskie firmy, ale są tam również przedsiębiorstwa z innych krajów. Sześć z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Holandii, po trzy z Wielkiej Brytanii i Francji, a także jedna z Luksemburga i jedna z Tajlandii.

Na liście pojawiły się firmy, które zarówno bezpośrednio prowadzą działania w tym regionie, jak i te które są właścicielami mniejszych firm lub udzielają licencji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W stosunku do firm, działających na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu, zareagował także Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrokiem z listopada 2019 roku stwierdził, że produkty spożywcze pochodzące z terytoriów okupowanych muszą być opatrzone etykietą miejsca ich pochodzenia.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli a wiele państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10% populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach.

Kresy.pl/Middleeasteye

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply