Nowy szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi

Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko nominował nowego sekretarza Rady Bezpieczeństwa.

Nowym sekretarzem Rady Bezpieczeństwa został generał major Aleksandr Wolfowicz. Do tej pory generał był pierwszym zastępcą ministra obrony oraz naczelnikiem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białoruski, jak podała we wtorek agencja informacyjna Interfax Zapad.

To właśnie Rada Bezpieczeństwa i osoba jednego z poprzedników Wolfowicza była dla Polski głównym pośrednikiem w próbach nawiązania przez władze Polski dialogu z Białorusią w sprawach bezpieczeństwa. Dialog ten zerwano po sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, które wywołały w tym państwie masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Polska nie uznaje go od tego czasu za legalnego prezydenta Białorusi i promuje sankcje wobec tego państwa.

Jak podała białoruska, państwowa agencja BelTa nominacja szefa Rady Bezpieczeństwa nie była jedyną ważną decyzją kadrową jaką Łukaszenko podjął we wtorek. Przywódca Białorusi nominował też nowego przewodniczącego Komitetu Kontroli Państwowej, którym został Wasilij Gierasimow. To właśnie ta służba rozpoczęła wiosną postępowanie karne przeciw ówczesnemu czołowemu rywalowi Łukaszenki – Wiktorowi Babaryce, który ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich i cieszył się dużą popularnością.

Doszło też do zmiany na stanowisku szefa administracji obozu brzeskiego, którym został Jurij Szułejko. Łukaszenko nominował też nowego szefa dużego zakładu chemicznego Grodno Azoty, którym będzie Igor Liaszenko. W sierpniu w zakładzie tym doszło do wieców robotników przeciwko Łukaszence.

interfax.by/belta.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply