Nowy szef Rady Bezpieczeństwa Białorusi

Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko nominował nowego sekretarza Rady Bezpieczeństwa.

Nowym sekretarzem Rady Bezpieczeństwa został generał major Aleksandr Wolfowicz. Do tej pory generał był pierwszym zastępcą ministra obrony oraz naczelnikiem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białoruski, jak podała we wtorek agencja informacyjna Interfax Zapad.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

To właśnie Rada Bezpieczeństwa i osoba jednego z poprzedników Wolfowicza była dla Polski głównym pośrednikiem w próbach nawiązania przez władze Polski dialogu z Białorusią w sprawach bezpieczeństwa. Dialog ten zerwano po sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, które wywołały w tym państwie masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Polska nie uznaje go od tego czasu za legalnego prezydenta Białorusi i promuje sankcje wobec tego państwa.

Jak podała białoruska, państwowa agencja BelTa nominacja szefa Rady Bezpieczeństwa nie była jedyną ważną decyzją kadrową jaką Łukaszenko podjął we wtorek. Przywódca Białorusi nominował też nowego przewodniczącego Komitetu Kontroli Państwowej, którym został Wasilij Gierasimow. To właśnie ta służba rozpoczęła wiosną postępowanie karne przeciw ówczesnemu czołowemu rywalowi Łukaszenki – Wiktorowi Babaryce, który ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich i cieszył się dużą popularnością.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Doszło też do zmiany na stanowisku szefa administracji obozu brzeskiego, którym został Jurij Szułejko. Łukaszenko nominował też nowego szefa dużego zakładu chemicznego Grodno Azoty, którym będzie Igor Liaszenko. W sierpniu w zakładzie tym doszło do wieców robotników przeciwko Łukaszence.

interfax.by/belta.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz