Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch gościł w poniedziałek w Brześciu na Białorusi by rozmawiać o współpracy właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa.

Soloch spotkał się w Brześciu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Republiki Białoruś, Stanisławem Zasiem. Portal telewizji Biełsat informuje krótko, że urzędnicy „omówili kwestie białorusko-polskiej współpracy współpracy w dziedzinie problemów bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego”. Poruszony został między innymi temat kontroli zbrojeń, która stała się w Europie Środkowej poważnym wyzwanie w związku z wycofaniem się USA i Rosji z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (układu INF).

Także białoruska, państwowa agencja informacyjna BiełTa ograniczyła się do tego krótkiego komunikatu, choć zamieściła kilka zdjęć ze spotkania pokazujących, że uczestniczyły w nim dość szerokie delegacje.

Białoruś od 2016 r. realizuje politykę ocieplenia swoich relacji z USA, Unią Europejską i Polską. Wkrótce do tego państwa ma przybyć przedstawiciel dyplomatyczny USA w randze ambasadora, po raz pierwszy od 12 lat. Mińsk ociepla relacje z zachodem w obliczu nacisków władz rosyjskich na pogłębienie integracji w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi bądź Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

To nie pierwsze spotkania Zasia w szefem polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pod koniec sierpnia gościł on w Polsce gdzie spotkał się nie tylko z Sołochem, ale także ówczesnym doradcą prezydenta USA Johnem Boltonem oraz sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeskandrem Danilukiem. Rozmowy dotyczyły tworzenia warunków dla stabilności regionu Europy Środkowej oraz obrony suwerenności i integralności terytorialnej państw położonych w tym regionie. Wcześniej Bolton odwiedził Mińsk. Był to pierwszy od 25 lat amerykański urzędnik tej rangi na Białorusi.

belsat.eu/belta.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz