Białoruś: Kolesnikowej przedłużono areszt do 8 listopada, Znak ogłosił głodówkę

Członkini prezydium białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Marii Kolesnikowej przedłużono areszt do 8 listopada. Inny aresztowany członek prezydium tego ciała Maksym Znak usłyszał zarzuty i w geście protestu ogłosił głodówkę.

Kolesnikowa obecnie przebywa w areszcie w Żodzinie. Jak podawaliśmy, w środę opozycjonistka usłyszała zarzuty wzywania do „działań zmierzających do naruszenia bezpieczeństwa narodowego Białorusi za pośrednictwem mediów i Internetu”. W piątek jej adwokatka poinformowała RIA Nowosti, że Kolesnikowej przedłużono areszt do 8 listopada. „Z aresztem nic się nie zmieni, dopóki nie zostanie rozpatrzona skarga [na areszt – red.]” – powiedziała adwokatka Ludmiła Kazak.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zarzut nawoływania do działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe Białorusi usłyszał również adwokat Maksym Znak, inny członek prezydium Rady Koordynacyjnej. Jak podaje Tut.by, powołując się na słowa jego obrońcy, Dmitrija Łajewskiego, w geście protestu opozycjonista ogłosił głodówkę. Zdaniem Znaka przedstawione mu zarzuty nie są konkretne i stanowią prześladowanie za wyrażanie opinii. „W związku z bezprawnością ścigania karnego i arbitralnością zatrzymania, adwokat Maksym Znak 18 września, od momentu przedstawienia zarzutów, oficjalnie ogłosił odmowę przyjmowania jedzenia. Poinformował o tym na piśmie administrację aresztu śledczego” – poinformował jego obrońca.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, Maria Kolesnikowa została zatrzymana 9 września przez białoruskie służby jakoby przy „próbie nielegalnego przekroczenia granicy” z Ukrainą. Według wersji opozycji Kolesnikową próbowano siłą wyrzucić na Ukrainę, jednak opozycjonistka podarła na granicy swój paszport, by pozostać na Białorusi. Tego samego dnia zatrzymano Maksyma Znaka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Protesty na Białorusi przeciwko domniemanemu sfałszowaniu wyborów prezydenckich trwają od 9 sierpnia. Według oficjalnych wyników wygrał je Aleksandr Łukaszenko uzyskując 80,1 proc. głosów. Swietłana Tichanowska miała otrzymać 10,1 proc. Białoruskie siły bezpieczeństwa zareagowały przemocą wobec demonstrantów i masowymi zatrzymaniami. Według opozycji od początku protestów zatrzymano ponad 10 tys. osób, a kilka osób zginęło. UE nie uznała wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i postanowiła nałożyć sankcje na białoruskich urzędników zaangażowanych w stosowanie przemocy i oszustwa wyborcze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / iz.ru / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz