W poniedziałek białoruska Prokuratura Generalna postawiła zarzuty wszystkim członkom grona kierowniczego Rady Koordynacyjnej zainicjowanej przez Swietłanę Tichanowską.

„Prokuratura Generalna [Białorusi] uwzględniając liczna dane uzyskane w czasie postępowania Komitetu Śledczego w sprawie członków tak zwanej Rady Koordynacyjnej […] podjęła decyzję o wszczęciu postępowania karnego przeciw Tichanowskiej S.G., Kołesnikowej M.A., Znaka M.A., Łatuszce P.P., Kowalkowej O.A., Dylewskiemu S.A. i innym osobom z powodu stworzenia formacji ekstremistycznej i kierowania nią” – agencja informacyjna TASS zacytowała w poniedziałek oświadczenie białoruskiego organu prokuratorskiego.

Dodatkowo, na polecenie Prokuratury Generalnej Komitet ma podjąć działania także w celu stwierdzenia czy członkowie Rady Koordynacyjnej nie stworzyli owej grupy w celu „zagarnięcia władzy drogą pozakonstytucyjną”. Komitet Śledczy jeszcze w sierpniu zapowiadał skierowanie swoich działań w tym kierunku.

Na tym jednak nie koniec bowiem Prokuratura Generalna wszczęła też postępowania wobec osób wspierających Radę Koordynacyjną, choćby tylko finansowo, bo wspieranie organizacji ekstremistycznej również jest określone paragrafem kodeksu karnego. Przy czym zaznaczono, że może być one prowadzone zarówno wobec obywateli Białorusi jak i obywateli innych państw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rada Koordynacyjna jest główny ciałem powołany przez przeciwników Aleksandra Łukaszenki po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, które ocenili oni jako sfałszowane. Wokół jego głównej wyborczej kontrkandydatki skupiła się tak zwana Rada Koordynacyjna.

tass.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz