Armia Stanów Zjednoczonych i Ministerstwo Obrony Republiki Estonii podpisały w poniedziałek porozumienie, które umożliwi obu krajom prowadzenie przyszłych wspólnych działań naukowych i technologicznych w zakresie cyberobrony – czytamy na witrynie Army.mil.

Jak poinformowała amerykańska armia w poniedziałek, Armia Stanów Zjednoczonych i Ministerstwo Obrony Republiki Estonii podpisały porozumienie, które umożliwi obu krajom prowadzenie przyszłych wspólnych wysiłków naukowych i technologicznych w zakresie cyberobrony.

Zobacz też: Estonia otrzymała 92 pociski Javelin

Centrum C5ISR – część Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych Army Futures Command – oraz estońskie Ministerstwo Obrony utworzą grupę roboczą ds. określania możliwości eksperymentowania i demonstracji w zakresie interoperacyjności.

Grupa robocza będzie stanowić forum do wymiany informacji na temat badań nad obronnymi zdolnościami cybernetycznymi dla operacji wielodomenowych i ulepszonej interoperacyjności koalicji. Konkretne wspólne działania określone przez grupę roboczą mogą być prowadzone w ramach przyszłych umów dotyczących projektów, sprzętu i materiałów oraz wymiany informacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„To historyczne porozumienie daje dwóm narodom o znacznych zdolnościach obronnych cyberprzestrzeni możliwość wykorzystania ich odpowiednich doświadczeń cybernetycznych do prowadzenia nowych badań i rozwoju w celu zmniejszenia zagrożeń cybernetycznych w całym spektrum konfliktów” – powiedział dyrektor Centrum C5ISR Patrick J. O’Neill.

„Estońskie Ministerstwo Obrony jest bardzo zadowolone z nawiązania formalnej współpracy z Centrum C5ISR amerykańskiej armii, dodając kolejnego partnera o zwiększonej wiedzy i możliwościach. Nasze kraje są bliskimi sojusznikami NATO, podzielającymi podstawowe wartości. Nasza współpraca w dziedzinie cyberprzestrzeni wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo”- przekazywał dyrektor Departamentu Polityki Cybernetycznej Ministerstwa Obrony Estonii, Andri Rebane.

„Mamy nadzieję, że wiedza wygenerowana w ramach tych dwustronnych stosunków będzie przydatna nie tylko dla Stanów Zjednoczonych i Estonii, ale także dla innych naszych sojuszników. W ten sposób z przyjemnością podpiszę zakres uprawnień, aby rozpocząć tę ważną pracę” – dodał Rebane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jestem zaszczycony, że dziś podpisałem tę umowę z panem Rebane” – powiedział O’Neill. „To coś więcej niż dokument regulujący wysiłki naukowe i technologiczne; potwierdza wzajemne zobowiązanie naszych dwóch krajów do współpracy, aby aktywnie stawić czoła globalnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa. Centrum C5ISR z niecierpliwością oczekuje tych wspólnych wysiłków, ponieważ nadal badamy sferę możliwego cyberbezpieczeństwa. Jestem niezmiernie zadowolony, że wysiłki obu stron przyniosły skutek”.

Zobacz też: Estonia pozyskała kolejne działa samobieżne K9

Kresy.pl/Army
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz