Jak poinformowała Amerykańska Ambasada w Estonii, w czwartek do bałtyckiego kraju dostarczone zostały 92 pociski przeciwpancerne Raytheon Javelin. Zostały sfinansowane przez Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformowało biuro prasowe amerykańskiej ambasady w Estonii, ufundowane przez Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych pociski Javelin zostały przekazane estońskiemu wojsku.

Zobacz też: MON odpowiada ws. zakupu systemów ppk Javelin i planów dot. systemu Pirat

23 lipca Stany Zjednoczone dostarczyły Estońskim Siłom Obronnym 92 pociski przeciwpancerne Raytheon Javelin. Pociski są finansowane w ramach programu Building Partner Capacity (BPC – Budowanie Potencjału Partnera) Europejskiego Dowództwa Stanów Zjednoczonych w celu pomocy Estonii w budowaniu zdolności obronnych. „Ta realizacja dodatkowo wzmacnia strategiczną integrację naszych narodów, zapewniając jednocześnie interoperacyjność między sojusznikami i partnerami NATO” – przekonywała administracja ambasady

Dostawa przeciwpancernych pocisków rakietowych Javelin jest częścią wielu programów budowania zdolności obronnej w Estonii. Programy te są finansowane przez Departament Obrony i mają na celu uzupełnienie wysiłków Estonii na rzecz zwiększenia zdolności obronnych, w tym zapasów amunicji, zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, świadomości obszarów morskich i bezpiecznej komunikacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Estońskie Siły Zbrojne i Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych nadal współpracują, aby osiągnąć wspólne cele strategiczne i zagwarantować stabilność w regionie. Stany Zjednoczone przekazały Estonii ponad 190 milionów dolarów na wspólną współpracę obronną od 2015 roku i każdego roku biorą udział w ponad 80 wspólnych ćwiczeniach wojskowych.

Jak informowaliśmy, amerykanie dostarczyli Javeliny  również Ukrainie, jej wojsko będzie mogło używać przekazanych przez USA pocisków przeciwpancernych Javelin niezależnie od miejsca. To oznacza, że ograniczenia nałożone wcześniej są już nieważne, więc pociski będą mogły być użyte w Donbasie.

Ukraińska armia wkrótce przygotuje się do wysłania jednostek wyposażonych w Javeliny na linię frontu. Władze ukraińskie poinformowały także niedawno, że według ich szacunków Rosja ma w Donbasie co najmniej 481 różnych czołgów, a także inną ciężką broń.

Zobacz też: Ukraina skieruje wyrzutnie Javelin do strefy walk w Donbasie

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz