Zniesienie wiz dla turystów z kilkudziesięciu państw w tym Polski wyraźnie ożywiło sektor turystyczny Uzbekistanu, szczególnie w mieście będącym jego główną turystyczną atrakcją.

Uzbekistan od 1 lutego bieżącego roku zniósł wizy dla turystów z 45 państw. Na liście tej znalazła się Polska. Wśród atrakcji turystycznych tego środkowoazjatyckiego państwa wymienia się przede wszystkim wspaniałe, historyczne budowle miasta Samarkanda. Departament Rozwoju Turystyki wilajetu samarkandzkiego poinformował, że po kilku miesiącach złagodzenia reżimu granicznego w jego stolicy już zauważalny jest rozwój sektora turystycznego.

Według informacji podanej we wtorek przez agencję informacyjną Fergana News, na początku bieżącego roku w Samarkandzie znacznie zwiększyła się liczba pokojów i mieszkań do wynajęcia. Na początku bieżącego roku w całym mieście byi tylko 23 ośrodków oferujące turystom takie usługi. Obecnie jest ich już czterokrotnie więcej – około 100. Łącznie w tego typu nieruchomościach kwaterunek może znaleźć 880 osób. Ale jak zapowiedział samarkandzki Departament Rozwoju Turystyki do końca tego roku otwartych zostanie jeszcze 50 podobnych ośrodków.

“Popularność pokojów do wynajęcia zwiększa się u turystów coraz bardziej” – napisano na stronie Departamentu na portalu społecznościowym Facebook. Jego urzędnicy uznali, że taki sposób kwaterunku sprzyja lepszemu zapoznaniu się przez turystów z “tradycjami, obyczajami i kulturą mieszkańców miasta”.

Jak pisze Fergana News program stymulowania otwierania domów z pokojami do wynajęcia rozpoczęto w 2017 r. Zakładał on szkolenie dla miejscowych właścicieli nieruchomości i realizowany był ze wsparciem Unii Europejskiej. Władze Uzbekistanu również wsparły rozwój tej branży dając gospodarzom możliwość uproszczonej rejestracji tego rodzaju działalności gospodarczej.

Samarkanda, półmilionowe miasto w Uzbekistanie, należy do jednych z najdłużej zamieszkiwanych ośrodków miejskich w Azji Środkowej. Powstała już w VI wieku przed naszą erą. Od starożytności Samarkanda była jednym z kluczowych ogniw jedwabnego szlaku, przez który prowadzony był handel między Chinami a Europą i Bliskim Wschodem. Do szczególnej świetności Samarkanda doszła w drugiej połowie XIV wieku, gdy stała się stolicą imperium wielkiego zdobywcy Azji, Timura Chromego. Właśnie z czasów jego dynastii pochodzą monumentalne mauzolea, medresy i meczety. W latach 1925-1930 Samarkanda była stolicą Uzbeckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Czytaj także: Znaczny wzrost inwestycji zagranicznych w Kirgistanie

fergana.agency/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply