Trump obsadził wakat w Sądzie Najwyższym USA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w sobotę swoją nominację kolejnego członka Sądu Najwyższego. Nominację otrzymała Amy Coney Barrett.

Wakat w Sądzie Najwyższym pojawił się w związku ze zgonem sędzi Ruth Ginsburg. 87-letnia Ginsburg zmarła 17 września. Już w sobotę w ogrodzie Białego Domu Trump zaprezentował nominację na jej następczynię. Nominował do Sądu Najwyższego 48-letnią Amy Barrett. „Jest kobietą o niezrównanych osiągnięciach, wybitnym intelekcie, solidnych kwalifikacjach i niewzruszonej wierności konstytucji” – scharakteryzował Barrett prezydent.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Trump podkreślał, że Barrett jest nie tylko dobrym teoretykiem i praktykiem prawa ale też „głęboko oddaną matką”. Poinformował, że adoptowała dwoje dzieci z Haiti. Łącznie wychowuje siedmioro dzieci w tym jedno z zespołem Downa.

O ile Ginburg była zdecydowaną liberałką, o tyle Barrett określana jest jako konserwatystka. Agencja informacyjna Reutera twierdzi, że jej nominacją oznacza zmianę równowagi sił w Sądzie Najwyższym na 6 do 3 dla konserwatystów. Agencja podkreśla, że podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich nominacji Trumpa (Neila Gorsucha w 2017 r. i Bretta Kavanaugha w 2018 r.), prezydent USA wybrał osobę stosunkowo młodą, która będzie mogła pełnić swoją funkcję przez długi okres czasu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nominacja dla Barrett musi zostać zatwierdzona przez Senat USA. Obecnie większość w izbie zachowują przedstawiciele Partii Republikańskiej.

Czytaj także: Twitter po raz kolejny usunął materiał opublikowany przez Donalda Trumpa

Reuters.com/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz