Po tym jak testy wykazały, iż istniejąca szczepionka Moderny może być mniej skuteczna wobec południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa, producent ten rozpoczął testy kliniczne zmienionej wersji swojej szczepionki.

Jak podaje agencja Reutera, Moderna oświadczyła w poniedziałek, że planuje rozpocząć badania kliniczne zmienionej wersji dawki przypominającej szczepionki COVID-19 skierowanej przeciwko południowoafrykańskiej wersji koronawirusa. Decyzję taką podjęto po tym, jak testy wykazały, że autoryzowana szczepionka Moderny może wywoływać zmniejszoną odpowiedź przeciwciał na wirusa z południowej Aryki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W ramach testów Moderna przetestuje również dodatkowy zastrzyk przypominający swojej autoryzowanej szczepionki, aby sprawdzić, czy wzmacnia on reakcję przeciwciał przeciwko wariantowi z południowej Afryki.

Moderna przedstawiła wyniki badania, w którym wykorzystano próbki krwi od ośmiu osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, i dwóch małp, które również zostały zaszczepione.

Wariant brytyjski koronawirusa nie miał wpływu na poziom przeciwciał, które mogą unieszkodliwić wirusa, wytwarzanych po szczepieniu. W przypadku odmiany z południowej Afryki nastąpił sześciokrotny spadek poziomu przeciwciał.

Mimo to, jak twierdzi Moderna, poziom przeciwciał pozostał powyżej poziomu, który uważa się za wystarczający.

Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane ani recenzowane, ale zostały przesłane do strony internetowej bioRxiv, który publikuje wstępne badania online.

„Robimy to dzisiaj, aby być na czele, jeśli zajdzie taka potrzeba” – powiedział w wywiadzie dr Tal Zaks, główny lekarz firmy Moderna. „Nie wiem, czy tego potrzebujemy, i mam nadzieję, że nie” – mówił Zaks dodając, że traktuje nową wersję szczepionki jako „polisę ubezpieczeniową”.

Ostatnio pojawiło się kilka nowych wariantów koronawirus. Wariant z Wielkiej Brytanii ma być około dwa razy bardziej zaraźliwy niż wirus zidentyfikowany w Chinach. Naukowcy zaczęli podejrzewać, że może być również bardziej śmiertelny. Warianty z Afryki Południowej i Brazylii mogą być bardziej odporne na działanie systemu immunologicznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Norwegia: Instytut Zdrowia przestrzega przed szczepieniem chorych osób powyżej 80. roku życia

Kresy.pl / reuters.com / nytimes.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz