Sąd Najwyższy Meksyku orzekł w środę, że wszelkie federalne zakazy aborcji są niezgodne z konstytucją i naruszają prawa człowieka.

Sąd Najwyższy nakazał usunięcie aborcji z federalnego kodeksu karnego. Orzeczenie oznacza wymóg wobec federalnej publicznej służby zdrowia i wszystkich federalnych instytucji zdrowotnych oferowania aborcji każdej kobiecie, która o nią poprosi, zrelacjonowała agencja informacyjna Associated Press.

„Żadna kobieta, osoba w ciąży, ani żaden pracownik służby zdrowia nie będzie mógł zostać ukarany za aborcję” – stwierdziła w oświadczeniu Grupa Informacyjna na rzecz Reprodukcji z Wyboru (GIRE).

Jednakże około 20 stanów Meksyku w dalszym ciągu uznaje aborcję za przestępstwo. Sędziowie w tych stanach będą musieli zastosować się do decyzji Sądu Najwyższego, konieczne będą jednak dalsze prace ustawodawcze, aby całkowicie zlikwidować karalność aborcji.

Podczas, gdy jej zwolenniczki entuzjastycznie komentowały orzeczenia Sądu Najwyższego Irma Barrientos, dyrektor Obywatelskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Poczętych, powiedziała, że ​​przeciwnicy będą kontynuować walkę przeciwko spowszechnej aborcji.

„Nie zamierzamy się zatrzymywać” – powiedział Barrientos. „Pamiętajmy, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych. Po 40 latach Sąd Najwyższy uchylił swoją decyzję w sprawie aborcji i nie spoczniemy, dopóki Meksyk nie zagwarantuje prawa do życia od chwili poczęcia” – zadeklarowała działaczka.

Działacze na rzecz aborcji będą musieli w dalszym ciągu szukać legalizacji w poszczególnych stanach, chociaż środowa decyzja Sądu Najwyższego ułatwia osiągnięcie tego. Może ona pobudzić do działania proaborcyjnych polityków regionalnych.

Associated Press ocenia, że przypadek Meksyku to kolejny element fali liberalizacji prawa w kwestii ochrony życia poczętego. Kilka lat temu doszło do tego w Argentynie.

apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply