Argentyna: Zalegalizowano aborcję do 14. tygodnia ciąży

Senat Argentyny przyjął w środę ustawę legalizującą aborcję. To trzeci kraj Ameryki łacińskiej, który dopuścił możliwość przerywania ciąży w takim zakresie.

Ustawa przewiduje, że aborcja może być legalnie i bezpłatnie przeprowadzona do 14. tygodnia ciąży – informuje „BBC”. W środę została przyjęta przez argentyński Senat. Media zwracają uwagę, że to dopiero trzeci kraj Ameryki łacińskiej, który dopuścił taką możliwość, bowiem katolickie nauczanie o zabijaniu nienarodzonych ma duże wpływy w opisywanym regionie.

Debata w Senacie rozpoczęła się we wtorek. Ustawa została uchwalona przez Izbę Deputowanych 11 grudnia. Za projektem głosowało 131 deputowanych. 117 było przeciw.

Ustawa legalizująca aborcję w Argentynie przeszła przez izbę niższą parlamentu także w 2018 roku, została jednak zablokowana przez Senat. Projekt złożył tym razem prezydent Fernandez.

W Senacie Argentyny ustawa otrzymała 38 głosów „za” i 29 „przeciw”. Następnie ustawa będzie musiała zostać podpisana przez prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza.

Do tej pory argentyńskie prawo pozwalało na aborcję tylko w przypadku ciąży powstałej na skutek gwałtu lub gdy zdrowie matki było zagrożone.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Według WHO aborcja ma być kluczowa w walce ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa

Prezydent Fernandez przykłada ogromną wagę do swoich lewicowych obietnic. Poprosił swoich współpracowników, aby unikali planowania spotkań, w których biorą udział tylko heteroseksualni mężczyźni. Od sierpnia na audiencji złożonej z więcej niż czterech osób z prezydentem powinny znajdować się kobiety lub osoby nieheteroseksualne.

Zobacz także: Warszawa: na pomniku smoleńskim pojawił się napis „Aborcja jest OK”. Policja bada sprawę

bbc.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz