Władze Stanów Zjednoczonych poinformowały, że indyjski urzędnik kierował nieudanym spiskiem mającym na celu zamordowanie sikhijskiego separatysty na terytorium USA.

Jak podała w środę Al Jazera Nikhil Gupta, 52-letni Hindus, współpracował z pracownikiem wywiadu indyjskiego przy przygotowywaniu zabójstwa działacza sikhijskiego mieszkającego w Nowym Jorku. Prokuratura, która postawiła Gupcie oficjalne zarzuty nie skonkretyzowała, kto miał być celem zamachu. Można jednak przypuszczać, że był nim Gurpatwant Singh Pannun. W zeszłym tygodniu napisalismy na naszym portalu o ustaleniach dziennikarzy “Financial Times” o udaremnieniu przez amerykańskie służby próby zabójstwa Pannuna.

Pannun jest otwartym zwolennikiem utworzenia z części ziem obecnych Indii odrębnego państwa dla Sikhów. Informacje o planowanym zamachu na niego mają wydźwięk o tyle poważny, że w czerwcu doszło w Kanadzie do zabicia innego znanego sikhijskiego separatysty – Hardeepa Singha Nijjara. Pannun ma obywatelstwo zarówno USA jak i Kanady.

Śledztwo było prowadzone przez Amerykanów od dawna i na skalę międzynarodową. Gupta został aresztowany w czerwcu na terytorium Czech i tam też oczekuje na ekstradycję. „Oskarżony spiskował z Indii, aby zabić tutaj, w Nowym Jorku, obywatela USA pochodzenia indyjskiego, który publicznie opowiadał się za utworzeniem suwerennego państwa dla Sikhów” – powiedział Damian Williams, najwyższy rangą prokurator federalny na Manhattanie. Prokuratorzy twierdzą, że Gupta chciał zapłacić zabójcy za przeprowadzenie zamachu 100 tys. dolarów.

Według amerykańskich śledczych niewymieniony z nazwiska przedstawiciel państwowych struktur Indii zwerbował Guptę w maju 2023 r. do zorganizowania zabójstwa. Gupta powiedział wcześniej urzędnikowi, że był zamieszany w handel narkotykami i bronią. Następnie Gupta zwrócił się do osoby, którą uważał za współpracownika przestępców, o pomoc w wynajęciu zabójcy. W rzeczywistości był to tajny agent amerykańskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami. (DEA).

Gupta jest oskarżony o spiskowanie w celu zabójstwa i opłacenie usiłowania zabójstwa. Grozi mu do 20 lat więzienia.

We wrześniu premier Kanady Justin Trudeau powiedział w parlamencie, że kanadyjskie agencje wywiadowcze podejrzewają, że za zamachem, do jakiego doszło w Surrey, stały Indie. Doprowadziło to do kryzysu dyplomatycznego w relacjach kanadyjsko-indyjskich.

Trudeau skomentował w środę informacje z USA. „Wiadomości napływające ze Stanów Zjednoczonych jeszcze bardziej podkreślają to, o czym mówiliśmy od samego początku, a mianowicie, że Indie muszą potraktować tę sprawę poważnie” – powiedział w środę dziennikarzom w Ottawie” – przytoczyła Al Jazeera.

Sikhowie to grupa wyznaniowa, jaka uformowała się w XV wieku w Pendżabie. W drugiej połowie XX wieku, już w niepodległych Indiach, wśród grupy tej narosły tendencje separatystyczne. Część sikhów uważa na części terytorium Indii powinno powstać ich niepodległe państwo – Khalistan.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply