Greg Barker, od 2015 roku członek Izby Lordów, a obecnie prezes rosyjskiego koncernu En+ Group Plc, otrzymał premię w wysokości od 3 do 4 mln funtów (3,9-5,2 mln dolarów) za wynegocjowanie zdjęcia z tej firmy amerykańskich sankcji. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. – napisał w środę Bloomberg powołując się na źródła znające sprawę.

Barker miesiącami podróżował pomiędzy Waszyngtonem, Londynem i Moskwą, by ubić porozumienie pomiędzy Departamentem Skarbu a rosyjskim oligarchą Olegiem Deripaską, do którego należał pakiet większościowy En+ Group Plc, kontrolującej Rusal, rosyjskiego giganta na rynku aluminium. Rok temu na Deripaskę nałożono amerykańskie sankcje, zagrażające również En+Group Plc i Rusalowi. Barker opracował plan pozwalający rosyjskiej grupie na uniknięcie sankcji. W zamian za pozbycie się kontroli nad En+ przez Deripaskę Amerykanie zgodzili się wykreślić dotychczas związane z nim firmy z “czarnej listy”.

PRZECZYTAJ: USA opóźniają wdrożenie sankcji wymierzonych w firmę rosyjskiego “króla aluminium”

Jak podawal The Times, w lutym br. Barker wziął urlop w Izbie Lordów z powodu podjęcia pracy jako prezes zarządu w En+Group Plc, dla której wynegocjował zdjęcie sankcji (strona Grupy podaje, że był nim od 2017 roku). Według Bloomberga praca Barkera dla rosyjskiej firmy stała się przedmiotem dochodzenia w Izbie Lordów, lecz nie dopatrzono się w niej złamania standardów. Jednak w ubiegłym tygodniu brytyjska prasa poinformowała, że rząd Theresy May popiera zmiany reguł obowiązujących w Izbie Lordów zmierzające do zwiększenia transparentności ich biznesowych powiązań z Rosją i Chinami.

En+ Group Plc oficjalnie nie poinformowało o wysokości premii Barkera. W marcu br. przyznał on, że otrzyma wynagrodzenie za zdjęcie sankcji opisując je jako “stosunkowo skromne”.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski miliarder: Sankcje USA są śmiechu warte

Kresy.pl / Bloomberg / The Times

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply