We wtorek 25 lutego podczas debaty rejestrowanej przez telewizję CBS, główny pretendent do uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach na prezydenta USA, nazwał premiera Izraela „reakcyjnym rasistą”.

We wtorek w Charlestone odbyła się, transmitowana przez CBS, debata kandydatów konkurujących ze sobą o nominację Partii Demokratycznej do wyborów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas wydarzenia, zgromadzonych zaskoczył główny faworyt Bernie Sanders. W swojej wypowiedzi nazwał premiera Izraela rasistą.

„Jestem bardzo dumny z bycia Żydem. Mieszkałem w Izraelu przez kilka miesięcy, ale teraz z przykrością stwierdzam, że Izraelem rządzi reakcyjny rasista” – mówił kandydat, wymieniając następnie Netanyahu z imienia i nazwiska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Słowa Berniego Sandersa skomentował w środę Minister Spraw Zagranicznych Izraela, Israel Katz. „Kolejny atak Berniego Sandersa, który z urodzenia jest Żydem, nie mogę nie reagować. Podważa żydowskie przekonania i żydowską historię. Jest zagrożeniem dla izraelskiego bezpieczeństwa” – mówił.

Zobacz także: Bernie Sanders ostrzega Rosję

Nie jest to pierwszy raz gdy kandydat na fotel prezydenta niepochlebnie wypowiada się na temat Izraela. „Użyłbym karty 3.8 miliarda dolarów. To dużo pieniędzy, nie możemy sobie pozwolić na dawanie ich w ciemno izraelskiemu rządowi, nie możemy dawać takiej sumy żadnemu rządowi. Mamy prawo żądać przestrzegania praw człowieka i demokracji” – mówił w październiku.

Wśród kandydatów starających się o nominację Demokratów, wypowiedzi Berniego Sandersa uchodzą za propalestyńskie. „Jestem dumny z bycia Żydem i nie mogę się doczekać bycia pierwszym żydowskim prezydentem” – mówił w październiku. „Spędziłem wiele miesięcy w Izraelu. Całkowicie wierzę nie tylko w prawo Izraela do istnienia, ale także prawo do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie”

„Jednak wierzę także, że ludność palestyńska także posiada to prawo” – dodał po chwili.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, Sanders ma przewagę w zestawieniu z każdym innym politykiem ubiegającym się o mandat Partii Demokratycznej do startu w wyborach prezydenckich. Według sondażu YouGov Sanders ma wobec Klobuchar przewagę 54 proc. do 33 proc. Podobna jest przewaga Sandersa wobec Buttigiega – 54 proc. do  37 proc. Sanders deklasuje też przedstawiciela liberalnego centrum Bloomberga w stosunku 53 proc. do 38 proc. Najbardziej wyrównane wyniki opinii respondentów wykazały zestawienia Sandersa z Bidenem – 48 proc. do 44 proc. oraz z Warren 44 proc. do 42 proc.

Kresy.pl/CBS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz