Tysiące Irakijczyków upamiętniło zabitego irańskiego generała

Już w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Iraku uroczystości upamiętniające gen. Kasema Sulejmaniego zamordowanego rok temu przez Amerykanów.

Tłumy Irakijczyków zaczęły się ustawiać w sobotę wieczorem pod portem lotniczym w Bagdadzie i tam składać kwiaty i znicze. Na miejscu znajdował się portret gen. Sulejmaniego dowódcy specjalnego oddziału irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz Abu Mahdiego al-Muhandisa – zastępcy dowódcy irackich Sił Mobilizacji Powszechnej (Haszd asz-Szaabi), a także innych osób, które zginęły wraz z nimi w amerykańskim ataku z 3 stycznia 2020 r.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

By dostać się pod lotnisko zgromadzeni maszerowali z centrum Bagdadu po autostradzie. Wzdłuż niej ustawiono nawet kramy z posiłkami i napojami, które obsługiwały zgromadzone tłumy. Wzdłuż drogi wywieszone były również plakaty z wizerunkami zabitych.

Główna uroczystość odbywała się dokładnie w miejscu w którym samochody konwoju Sulejmaniego i al-Muhandisa zostały ostrzelane rakietami. Zostało ono odgrodzone czerwoną taśmą. Na asfaltowej powierzchni wciąż widać było ślady wybuchu i uderzeń odłamków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie uroczystości główną rolę odgrywali przedstawiciele politycznego skrzydła Sił Mobilizacji Powszechnej. W ich przemówieniach nie zabrakło krytyki USA i deklaracji, że nie są one w stanie pokonać irackich szyitów. Częścią ich przekazu był nacisk na władze Iraku by usunęły z kraju wszystkie amerykańskie oddziały.

presstv.ir/france24.com/middleeasteye.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz