Siły Obronne Izraela (IDF) nadal wywierają presję na nie-Żydów, aby przeszli na judaizm, pomimo krytyki ze strony krajowego sądu najwyższego i rozpoczęcia procesu zakazania tej praktyki dwa lata temu – poinformował w piątek Haaretz.

Jak poinformował w piątek portal Haaretz, Siły Obronne Izraela (IDF), mimo opinii izraelskiego sądu najwyższego ciągle wymuszają na żołnierzach konwersję na judaizm. Korpus Edukacyjny IDF i rabinat wojskowy mają posiadać listę żołnierzy, którzy zgodnie z prawem izraelskim nie są uznawani za Żydów, co kwalifikuje ich jako potencjalny cel do nawrócenia.

Według portalu dowódcy są zachęcani aby zgłaszać żołnierzy do uczestnictwa w kursie, który ma „zajmować  się określaniem i wzmacnianiem tożsamości izraelsko-żydowsko-syjonistycznej”, a także pokazywać kursantom „bogate treści, w tym historię Żydów, syjonizmu i Izrael, studium biblijne, filozofię żydowską i więcej”.

Zobacz też: Antyrasistowskie protesty w Izraelu

Wcześniej IDF zgodziła się nie wymagać od żołnierzy nieżydowskich aktywnego uczestnictwa w kursie, musieli tylko się na nim pojawić. Jednak w 2018 roku armia zgodziła się znieść wymóg po złożeniu petycji przez Stowarzyszenie Praw Obywatelskich w Izraelu (ACRI) wzywającej do zaprzestania praktyki.

Petycja została złożona w imieniu porucznika przedstawianego jako Stanislav Yurowski, który skarżył się, że był zmuszany do ciągłego uczestnictwa w kursie i rozważania nawrócenia. Yurowski twierdził, że dowódcy przekonywali go, że nawrócenie poprawi jego życie ponieważ: „Dla Żydów tutaj w Izraelu jest lepiej”.

Zobacz też: Czarnoskórzy Żydzi narzekają na rasizm i dyskryminację w Izraelu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgodnie z petycją armia zalewa nieżydowskich żołnierzy „powtarzającymi się propozycjami pogłębienia tożsamości izraelskiej i żydowskiej oraz nawróceniem ich podczas służby… oferty te nie kończą się, nawet gdy deklarują, że nie chcą się nawracać”.

Adwokat ACRI, Tal Hassan, przekonywał, że armia nie powinna naciskać na żołnierzy nieżydowskich w sprawie nawrócenia. „Istnieją różne sposoby informowania żołnierzy o kursie konwersji w wojsku, w tym strony internetowe lub jednorazowa rozmowa w centrum rekrutacyjnym. Polityka, której treść wywiera nacisk na żołnierzy, aby przeszli na judaizm, nie wchodzi w grę”.

Pomimo planów zniesienia tego wymogu, zeznania weterana armii, opublikowane przez Haaretz potwierdzają, że praktyka ta nadal obowiązuje.

Zobacz też: Izraelski portal: „Koronawirus uwolnił rasistowskiego demona Polski”. Zareagował ambasador Polski

Kresy.pl/Haaretz

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz