Według IAR, Polska poparła decyzję Rady UE o przedłużeniu o rok, do marca 2025 roku ochrony dla uchodźców z Ukrainy, ale uważała, że najpierw KE powinna zagwarantować rezerwę budżetową dla krajów, które przyjmują Ukraińców, uciekających przed wojną.

W czwartek ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku.

„Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 milionom ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w UE, Rada postanowiła przedłużyć – od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. – tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Przepisy o tymczasowej ochronie gwarantują uchodźcom z Ukrainy takie same prawa do rynku pracy i zakwaterowania, dostęp do pomocy medycznej i społecznej, jakie mają obywatele państw unijnych, a także prawo pobytu.

„Około czterech milionów obywateli Ukrainy, głównie kobiet ma obecnie tymczasową ochronę w Europie. To jest manifestacja solidarności Unii Europejskiej” – powiedział hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska. Hiszpanii w tym półroczu kieruje pracami UE.

Jak podaje IAR, Polska podczas obrad sugerowała przełożenie decyzji, Argumentowała, że przepisy wygasają dopiero za pół roku, w marcu 2024 roku i jest jeszcze czas, by je przedłużyć. Przedstawiciele Polski zaznaczali, że w tym czasie Komisja Europejska powinna przedstawić konkretny plan finansowego wsparcia krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Chodziło głównie o zagwarantowanie rezerwy budżetowej.

Jednak większość państw członkowskich opowiedziała się za politycznymi uzgodnieniami już teraz i uruchomieniem procedur finalizujących przedłużenie tymczasowej ochrony do marca 2025 roku. Stąd, Polska poparła decyzję Rady UE.

Przeczytaj: Świętokrzyskie: prawie 4,7 mln zł z UE na dofinansowanie budowy mieszkań dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj także: Zełenski: Jeśli Zachód ograniczy pomoc, będzie problem z ukraińskimi uchodźcami w Europie

Mechanizm tymczasowej ochrony został uruchomiony 4 marca 2022 r., kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Potem został automatycznie przedłużony o rok.

consilium.europa.eu / IAR / polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply