Węgierski szef dyplomacji Peter Szijjarto skomentował zaproponowane przez Komisję Europejską cięcia w funduszach unijnych dla krajów naruszających zasady praworządności, wymierzone m. in. w Polskę i Węgry.

Szijjarto powiedział na konferencji prasowej w Budapeszcie: W Unii Europejskiej obowiązują traktaty, które jasno określają prawa i zobowiązania krajów członkowskich. Nie zgadzamy się na żadną propozycję, która stwarzałaby możliwość szantażowania kogokolwiek w kwestii wypłaty funduszy unijnych, które należą się krajom na podstawie traktatów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że rozdzielanie tych funduszy nie powinno się wiązać z żadnymi subiektywnymi kryteriami. Przypomniał, że środki przekazywane przez UE nie są „pomocą humanitarną” dla krajów Europy Środkowej.

ZOBACZ TAKŻE: KE przyjęła projekt budżetu. Chce powiązania funduszy z praworządnością

Otworzyliśmy swoje rynki i firmy z Europy Zachodniej otrzymały ogromne zyski na rynkach środkowoeuropejskich. To nie jest droga jednokierunkowa, gdzie ci na Zachodzie są dobrzy i dają nam jakieś unijne fundusze. To droga dwukierunkowa i każdy musi wypełniać swoje zobowiązania – powiedział szef MSZ Węgier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szijjarto dodał, że Węgry będą przeciwne jakimkolwiek cięciom w dopłatach do rolnictwa, które mogłyby zaszkodzić tej części węgierskiej gospodarki. W środę przeciwko tym cięciom wypowiedziała się również Francja, największy beneficjent Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Agencja Reutera zauważa, że Komisja Europejska wielokrotnie oskarżała rząd premiera Węgier Viktora Orbana o osłabianie niezależność węgierskiego sądownictwa oraz ograniczanie wolność prasy. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi śledztwo w sprawie projektów firmy kontrolowanej wcześniej przez zięcia Orbana.

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz