Według informacji niemieckiego ministerstwa obrony w zeszłym roku 19 ze 129 pilotów śmigłowców Bundeswehry straciło licencje, ponieważ nie wyrobili niezbędnej liczby godzin za sterami.

W 2016 roku licencję straciło 12 ze 135 pilotów Bundeswehry. Ministerstwo obrony ujawniło te dane w odpowiedzi na oficjalne pytanie partii Zielonych. Piloci odzyskali później te uprawnienia, jednak dopiero po przejściu odpowiednich szkoleń.

Przedstawicielka Zielonych Agnieszka Brugger, powiedziała agencji dpa, że w przypadku najważniejszych rodzajów śmigłowców Bundeswehry zdolnością operacyjną może wykazać się mniej niż jedna trzecia maszyn. Zieloni wskazują, że minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) nie panuje już nad sytuacją. Tłumaczą, że niezbędne są są pilne rozwiązania.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad połowa niemieckich Leopardów jest niezdatna do służby

Kiedy rząd Niemiec przyjmował w środę projekt budżetu na 2018 rok, dwoje chadeckich ministrów – Ursula von der Leyen oraz szef resortu rozwoju Gerd Mueller – zgłosiło votum separatum, żądając zwiększenia nakładów na swoje ministerstwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wydatki Niemiec na obronność wzrosną o 1,5 mld euro w 2018 roku do 38,5 mld euro, a rok później do 41,5 mld euro. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz (SPD) powiedział, że wydatki na ten cel będą zwiększane „w miarę możliwości”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemieckie ministerstwo obrony: Bundeswehra nie jest gotowa do działań bojowych

Agencja AP zauważa, że przy prognozowanym wzroście niemieckiej gospodarki rosnące w sumy przeznaczone na obronność nie zbliżą Berlina do realizacji zobowiązania wobec NATO, tj. wydatków na poziomie przynajmniej 2 proc. PKB. Jeżeli projekt budżetu się nie zmieni odsetek ten spadnie do 2022 roku do 1,23 proc. PKB, kiedy w 2017 roku wynosił 1,24 proc. PKB.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Nie wiem o co to bicie piany? Niemcy zamiast przeznaczać grubą kasę na zbrojenia inwestują w nowe gałęzie przemysłowe.I podejrzewam ,że w razie W wystarczy im tylko pół roku ,by przestawić przemysł na inne tory .A tym samym, stać się jedną z największych potęg militarnych Świata.