Bundeswehra od 2019 r. ma objąć dowództwo nad budowaną obecnie formacją zadaniową bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force).

Według wewnętrznego raportu niemieckiego resortu obrony do jakiego dotarł „Die Welt” na 44 czołgów typu „Leopard 2”, które mają zostać włączone do nowej formacji, jedynie dziewięć jest sprawnych. Nie są to jedyne braki z jakimi zmaga się Bundeswehra – jedynie trzy z potrzebnych 14 bojowych wozów piechoty „Marder” są gotowe do działań.

Dodatkowo raport wskazuje, że żołnierzom brakuje granatów, noktowizorów pojazdów pomocniczych, a nawet odzieży zimowej.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad połowa niemieckich Leopardów jest niezdatna do służby

Pełnomocnik Bundestagu do spraw Bundeswehry Hans-Peter Bartels przyznał w wywiadzie z „Die Welt”, że podobne braki występują we wszystkich formacjach niemieckiej armii, w tym również w niemieckiej Luftwaffe. Niemieckie siły lotnicze coraz częściej nie mogą wypełnić swoich zobowiązań wobec NATO z powodu częstych awarii sprzętu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Aktualnie Niemcy wydają na wojsko około 1,2 proc. PKB. Oznacza to, że nie spełniają zobowiązania ze szczytu z Newport, kiedy to państwa członkowskie zobowiązały się do wydawania na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Do 2020 r. budżet niemieckiego resortu obrony ma wzrosnąć z 34,3 mld euro do 39,2 mld euro.

Kresy.pl / interia.pl / welt.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Jakoś w dobie wyścigu zbrojeń, jaki w najlepsze trwa od co najmniej kilku lat, nie chce mi się wierzyć w te powtarzane od czasu do czasu rewelacje, że Bundeswehra niezdolna do działań, że kriegsmarine ma niesprawne statki, etc. Odnoszę wrażenie, że to po prostu niemiecki bluff, dezinformacja, a Niemcy mają armię sprawną i silną.