Ponad połowa niemieckich Leopardów jest niezdatna do służby

Według raportu niemieckiego magazynu Focus jedynie 95 z 244 Leopardów posiadanych przez Bundeswehrę nadaje się do użycia w walce.

Niemiecki magazyn przeprowadził „inwentaryzację” aktualnego stanu posiadania niemieckiej Bundeswehry jeżeli chodzi o różne wersje czołgu Leopard 2. Jej wyniki opublikował w czwartek.

Niemieccy dziennikarze ustalili, że z 244 Leopardów 89 jest dopuszczonych do użycia warunkowo. Oznacza, to że wprawdzie działają, jednak czekają na wymianę istotnych części. Kolejne 7 Leopardów jest przeznaczonych do testów a 53 zostało rozbrojonych i zmagazynowanych – według oficjalnych dokumentów znajdują się w trakcie modernizacji. Po odjęciu tych wszystkich maszyn oznacza, że do dyspozycji Bundeswehry pozostaje zaledwie 95 Leopardów 2.

Sprawę dla Focusa skomentował przewodniczący komisji obrony, Wolfgang Hellmich z SPD. Stwierdził, że to niewiarygodne zaniedbanie.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki generał: niepotrzebnie oddaliśmy Polsce czołgi

W jaki sposób niemieckie oddziały mogą być gotowe do działania, jeżeli jedna trzecia z posiadanych czołgów pozostaje zawodna i nie można ich naprawić, ponieważ brakuje części zapasowych, których się nie zamawia? – powiedział Hellmich. Dodał także: Należy zadać pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za tę katastrofę?

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Analitycy od lat podkreślają, że Niemcy muszą przeprowadzić intensywną modernizację swojej armii, która pozostaje kluczowym elementem europejskich sił zbrojnych. Jednocześnie w maju tego roku niemieckie media donosiły, że przez cięcia budżetowe Bundeswehra nie tylko nie może kupić nowych czołgów, ale brakuje jej środków na utrzymywanie w stanie gotowości posiadanego jeszcze sprzętu.

Kresy.pl / onet.pl / focus.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz