Ponad połowa niemieckich Leopardów jest niezdatna do służby

Według raportu niemieckiego magazynu Focus jedynie 95 z 244 Leopardów posiadanych przez Bundeswehrę nadaje się do użycia w walce.

Niemiecki magazyn przeprowadził „inwentaryzację” aktualnego stanu posiadania niemieckiej Bundeswehry jeżeli chodzi o różne wersje czołgu Leopard 2. Jej wyniki opublikował w czwartek.

Niemieccy dziennikarze ustalili, że z 244 Leopardów 89 jest dopuszczonych do użycia warunkowo. Oznacza, to że wprawdzie działają, jednak czekają na wymianę istotnych części. Kolejne 7 Leopardów jest przeznaczonych do testów a 53 zostało rozbrojonych i zmagazynowanych – według oficjalnych dokumentów znajdują się w trakcie modernizacji. Po odjęciu tych wszystkich maszyn oznacza, że do dyspozycji Bundeswehry pozostaje zaledwie 95 Leopardów 2.

Sprawę dla Focusa skomentował przewodniczący komisji obrony, Wolfgang Hellmich z SPD. Stwierdził, że to niewiarygodne zaniedbanie.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki generał: niepotrzebnie oddaliśmy Polsce czołgi

W jaki sposób niemieckie oddziały mogą być gotowe do działania, jeżeli jedna trzecia z posiadanych czołgów pozostaje zawodna i nie można ich naprawić, ponieważ brakuje części zapasowych, których się nie zamawia? – powiedział Hellmich. Dodał także: Należy zadać pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za tę katastrofę?

Analitycy od lat podkreślają, że Niemcy muszą przeprowadzić intensywną modernizację swojej armii, która pozostaje kluczowym elementem europejskich sił zbrojnych. Jednocześnie w maju tego roku niemieckie media donosiły, że przez cięcia budżetowe Bundeswehra nie tylko nie może kupić nowych czołgów, ale brakuje jej środków na utrzymywanie w stanie gotowości posiadanego jeszcze sprzętu.

Kresy.pl / onet.pl / focus.de

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz