Belgijski prokurator zażądał wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników.

Belgijska prokuratura chce wydania Hiszpanii zdymisjonowanego premiera rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników. – poinformowało w piątek RMF FM. Obrońcy przebywającego w Belgii lidera katalońskich separatystów przedstawią sądowi swoje stanowisko 4. grudnia. Wiadomo jednak, że będą oni wnioskowali o oddalenie wniosku o aresztowanie Puigdemonta i jego współpracowników, argumentując, że zarzuty wysuwane wobec nich mają charakter polityczny.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że Puigdemont wyjechał do Belgii pod koniec października, aby uniknąć aresztowania w Hiszpanii, gdzie zarzucono mu m.in. „rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych” . Hiszpański Sąd Audiencia National wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Puigdemonta i jego czterech współpracowników.

W ubiegłym tygodniu belgijski sędzia śledczy postanowił warunkowo zwolnić wszystkich pięciu katalońskich polityków do czasu orzeczenia sądowego w sprawie wydania ich Hiszpanii. Werdykt miał zapaść w ciągu 15 dni, lecz ściganym Katalończykom będzie przysługiwać odwołanie, które może przedłużyć sprawę o kilka miesięcy. Na razie nie mogą oni opuszczać Belgii i muszą przebywać pod stałym adresem.

Działania Madrytu wymierzone w katalońskich separatystów skrytykował wicepremier i szef MSW Belgii Jan Jambon. Będąc gościem jednej ze stacji telewizyjnych krytykował złe, jego zdaniem, potraktowanie przez hiszpańską policję manifestacji Katalończyków, a także represje wobec katalońskich polityków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz