Belgijski prokurator zażądał wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników.

Belgijska prokuratura chce wydania Hiszpanii zdymisjonowanego premiera rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników. – poinformowało w piątek RMF FM. Obrońcy przebywającego w Belgii lidera katalońskich separatystów przedstawią sądowi swoje stanowisko 4. grudnia. Wiadomo jednak, że będą oni wnioskowali o oddalenie wniosku o aresztowanie Puigdemonta i jego współpracowników, argumentując, że zarzuty wysuwane wobec nich mają charakter polityczny.

Przypomnijmy, że Puigdemont wyjechał do Belgii pod koniec października, aby uniknąć aresztowania w Hiszpanii, gdzie zarzucono mu m.in. „rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz centralnych” . Hiszpański Sąd Audiencia National wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Puigdemonta i jego czterech współpracowników.

W ubiegłym tygodniu belgijski sędzia śledczy postanowił warunkowo zwolnić wszystkich pięciu katalońskich polityków do czasu orzeczenia sądowego w sprawie wydania ich Hiszpanii. Werdykt miał zapaść w ciągu 15 dni, lecz ściganym Katalończykom będzie przysługiwać odwołanie, które może przedłużyć sprawę o kilka miesięcy. Na razie nie mogą oni opuszczać Belgii i muszą przebywać pod stałym adresem.

Działania Madrytu wymierzone w katalońskich separatystów skrytykował wicepremier i szef MSW Belgii Jan Jambon. Będąc gościem jednej ze stacji telewizyjnych krytykował złe, jego zdaniem, potraktowanie przez hiszpańską policję manifestacji Katalończyków, a także represje wobec katalońskich polityków.

Kresy.pl / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply