Premier Ukrainy, Wołodymyr Hrojsman odpowiedział na wypowiedź wicepremiera Węgier Zsolta Semjena dotyczącą ochrony praw Węgrów mieszkających za granicą.

Hrojsman oświadczył w ukraińskim parlamencie: Jesteśmy tolerancyjnym, demokratycznym państwem. Wspieramy i zapewniamy prawa mniejszości narodowej. Jesteśmy jednak Ukrainą i naszym językiem jest ukraiński. Należy mu się szacunek wszystkich mieszkańców Ukrainy. Nikomu nie pozwolimy rozmawiać z nami językiem szantażu.

Premier Ukrainy zareagował w ten sposób na wypowiedź węgierskiego wicepremiera dotyczącego ochrony praw Węgrów mieszkających m. in. na Zakarpaciu. Semjan powiedział: Węgierskie obywatelstwo dla mieszkańców Zakarpacia, nie jest problemem tylko problemem emocjonalnym, ale także egzystencjalnym, ponieważ pozwala ono na swobodne poruszanie się na świcie. Rząd zobowiązuje się, by po stuleciu represji jakie wprowadził traktat z Trianon Węgrzy ponownie czuli korzyści z bycia obywatelami Węgier.

ZOBACZ TAKŻE: Wicepremier Węgier: Węgrzy poza granicami kraju mają prawo do autonomii i obywatelstwa

Na początku września Ukraina przyjęła nową ustawę oświatową, drastycznie ograniczającą prawa do nauki języka ojczystego przez mniejszości narodowe. Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że trudno o współpracę z krajem, w którym mieszkających tam naszych rodaków dotyka oczywista dyskryminacja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Węgry zapowiedziały też, że będą blokować wszelkie ważne inicjatywy międzynarodowe Ukrainy, do czasu odwołania prawa, które uderza w węgierską mniejszość mieszkającą na Zakarpaciu. To samo potwierdził dzisiaj wicepremier Semjan, który zapowiedział, że jeżeli ukraińska ustawa o edukacji nie zostanie wycofana, rząd Węgier będzie blokował wszystkie inicjatywy międzynarodowe podejmowane przez Ukrainę.

Kresy.pl / unian.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz