Zsolt Semjen, węgierski wicepremier podkreślił, że Węgrzy poza granicami kraju muszą odczuwać korzyści z przynależności do narodu Węgierskiego.

Wicepremier Węgier Zsolt Semjen podkreślił, że wśród węgierskiego społeczeństwa i polityków parlamentarnych istnieje konsensus co do uznania praw Węgrów mieszkających zagranicą do autonomii, obywatelstwa i głosowania.

Węgierskie obywatelstwo dla mieszkańców Zakarpacia, nie jest problemem tylko problemem emocjonalnym, ale także egzystencjalnym, ponieważ pozwala ono na swobodne poruszanie się na świcie. Rząd zobowiązuje się, by po stuleciu represji jakie wprowadził traktat z Trianon Węgrzy ponownie czuli korzyści z bycia obywatelami Węgier – tłumaczył wicepremier.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińskie MSZ: „czy Węgry wspierają separatyzm na Zakarpaciu?”

Semjen podkreślił, że węgierski rząd poczuwa się do odpowiedzialności za wszystkich Węgrów mieszkających poza granicami kraju i będzie wypełniał wszystkie swoje zobowiązania wobec nich, w tym poprzez zapewnienie obywatelstwa.

Węgierski wicepremier podkreślił, że poza granicami kraju mieszka ponad milion Węgrów. Podkreślił także, że obecnie, według uproszczonej procedury obywatelstwo węgierskie w basenie karpackim otrzymało 870 tysięcy Węgrów.

Sejmen dodał także, że rząd Węgier wspiera cały system instytucjonalny na Zakarpaciu. Wsparcie obejmuje pomoc materialną dla lekarzy, nauczycieli, zapewnienie bezpłatnego dożywienia dzieci, czy dostarczanie szczepionek – wyliczał węgierski polityk.

Zdaniem wicepremiera Węgier, wsparcie to jest brutalnie atakowane przez Ukrainę, co spotka się z odpowiednią odpowiedzią. Jeżeli ukraińska ustawa o edukacji nie zostanie wycofana, rząd Węgier będzie blokował wszystkie inicjatywy międzynarodowe podejmowane przez Ukrainę – powiedział Sejmen.

Kresy.pl / pravda.com.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply