Akcja „Samostanowienie dla Zakarpacia” zaplanowana na jutro w Budapeszcie wywołała oburzenie w ukraińskim MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wysłało Węgrom notę protestacyjną z żądaniem odwołania akcji pod nazwą „Samostanowienie dla Zakarpacia”. Z wpisu ukraińskiego szefa MSZ Pawła Klimkina na Twitterze wynika, że akcja ma się odbyć jutro w Budapeszcie.

Węgierski MSZ poinformował naszą ambasadę o akcji 13.10 pod hasłem „Samostanowienie dla Zakarpacia”. Czy Budapeszt wspiera separatyzm? – spytał Klimkin.

W drugim twicie Klimkin wspomniał o nocie protestacyjnej wysłanej Węgrom.

Niezwłocznie wysłaliśmy notę protestacyjną z żądaniem zabronienia tej prowokacji! Jesteśmy pewni, że Węgry wciąż będą szanować integralność terytorialną Ukrainy. – napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

Na ukraińskim Zakarpaciu mieszka 150-tysięczna mniejszość węgierska. Ostatnio stosunki pomiędzy Budapesztem a Kijowem znacznie pogorszyły się z powodu przyjęcia na Ukrainie nowego prawa oświatowego, które godzi w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych. We wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że Węgry wystąpią z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Jego zdaniem ukraińska stawa o oświacie w sposób zasadniczy narusza układ o stowarzyszeniu zawarty między Ukrainą i Unią Europejską. Dzień wcześniej odwiedzając Węgrów na Zakarpaciu Szijjarto odmówił spotkania z Klimkinem oświadczając, że z zakarpackimi Węgrami trzeba było rozmawiać przed przyjęciem ustawy oświatowej.

19. września nowe ukraińskie prawo oświatowe zostało potępione jednogłośnie przez węgierski parlament.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Węgier: Ukraina może zapomnieć o integracji z Europą

Kresy.pl / zaxid.net

Reklama3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz