Peter Szijjártó, szef MSZ Węgier, podczas swojej wizyty na Zakarpaciu odmówił spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkinem. Oświadczył Ukraińcom, że z zakarpackimi Węgrami trzeba było rozmawiać przed przyjęciem ustawy oświatowej.

W poniedziałek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó przybył z krótką wizytą na Zakarpacie, region Ukrainy, w którym żyje duża społeczność Węgrów. W Użgorodzie spotkał się liderami organizacji miejscowych Węgrów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wcześniej domniemywano, że przy tej okazji może dojść do spotkania z szefem MSZ Ukrainy, Pawło Klimkinem. Obaj politycy mieli rozmawiać nt. ukraińskiej ustawy oświatowej, uderzającej w szkolnictwo mniejszości narodowych. Władze w Budapeszcie zdecydowanie sprzeciwiają się kontrowersyjnym zapisom tej ustawy i podejmują w tej kwestii aktywne działania na arenie międzynarodowej.

Do spotkania obu ministrów nie doszło. Wcześniej Klimkin powtórzył swoją propozycję ws. wspólnej wizyty na Zakarpaciu, by przedyskutować kwestię nowej ustawy oświatowej, której szef MSZ Ukrainy zdecydowanie broni. Szijjártó oświadczył jednak, że jego „ukraiński kolega” spóźnił się tą propozycją, a z zakarpackimi Węgrami trzeba było rozmawiać przed przyjęciem ustawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Szijjártó: Polska zawsze może liczyć na Węgry

Jak informowaliśmy, ukraińska minister oświaty Lilia Hrynewycz zaproponowała Polsce „okrągły stół” dotyczący kontrowersyjnej reformy oświatowej. Według propozycji ukraińskiego ministerstwa edukacji, mieliby wziąć w nim udział przedstawiciele polskiej mniejszości na Ukrainie, Ambasady RP w Kijowie oraz ukraińskiego ministerstwa oświaty. Hrynewycz uznała, że Polska rozumie, iż „ukraińskie dzieci, które należą do mniejszości narodowych, mają dobrze mówić po ukraińsku”. Polski ambasador Jan Piekło z wdzięcznością przyjął propozycję.

Do spotkania miałoby dojść 26 października. Tydzień wcześniej ma dojść do rozmów ukraińsko-węgierskich, przy czym Węgry domagają się od Ukrainy wycofania się z zapisów uderzających w szkolnictwo mniejszości narodowych.

Przeczytaj: Węgry i Rumunia razem przeciwko ukraińskiej ustawie o oświacie

Po podpisaniu ustawy „O oświacie” przez prezydenta Ukrainy minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że „Ukraińcy mogą zapomnieć o integracji europejskiej”.

Przeczytaj: Węgry ostro skrytykowały ukraińską ustawę oświatową na forum ONZ

Czytaj także: Viktor Orbán nie będzie pobłażał Ukraińcom

Unian.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz