Pomimo obiekcji oddziału IPN w Rzeszowie, w wyniku odgórnej decyzji, członków UPA zaliczono do osób represjonowanych z powodów politycznych w PRL. Badaczka zbrodni ukraińskich nacjonalistów Ewa Siemaszko uważa, że ten stan trzeba zmienić.

Kresy.pl otrzymały odpowiedź rzeszowskiego oddziału IPN w sprawie obecności nazwisk członków UPA w rejestrze osób represjonowanych w PRL z powodów politycznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sprawę przypomniał w środę ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski wskazując w serwisie Facebook, że na IPN-owskiej liście znajduje się Wołodymyr Szczygielski, pseud. „Burłaka”, który był m.in. dowódcą trzeciego napadu UPA na Birczę. Duchowny napisał o sprawie w kontekście usunięcia z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie nazwy Birczy. Wcześniej pojawienie się tej miejscowości na tablicach upamiętniających było krytykowane przez szefa ukraińskiego IPN Wołodomyra Wjatrowycza, który nazwał obrońców Birczy „czekistami”. Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał również, że Szczygielski jest odpowiedzialny za mordowanie Polaków w Baligrodzie i dwudziestu innych wsiach.

Według uzyskanej przez nas odpowiedzi wynika, że program naukowy Biura Edukacji Publicznej IPN Indeks represjonowanych w PRL z powodów politycznych był realizowany w latach 2001-2005. Jego celem było ustalenie osób skazanych na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe w latach 1946-1955. Jak pisze IPN Rzeszów, ogólne założenia programu i kwestie szczegółowe, jak np. kształt Kwestionariusza osoby represjonowanej oraz kryteria klasyfikacji zostały ustalone poza rzeszowskim Oddziałem IPN.

Pracownicy IPN Rzeszów świadomi specyfiki orzecznictwa Wojskowych Sądów Rejonowych w Rzeszowskiem przedstawili centrali swoje zastrzeżenia co do wybranego systemu klasyfikacji charakteru czynu. Jednak, jak czytamy w odpowiedzi IPN Rzeszów, nie zostały one uwzględnione. Oddział podsumował realizację programu w 2004 roku publikacją Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie 1946-1954 pod redakcją T.Berezy i P.Chmielowca.

Jak pisaliśmy wcześniej, dr hab. Krzysztof Kaczmarski, szef Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie przyznał w rozmowie z nami, że rzeczywiście kilkanaście lat temu wpisano na listę „Burłakę”. Dr hab. Kaczmarski podkreślił, że doszło do tego podczas sprawowania funkcji prezesa IPN przez Leona Kieresa, a szefa pionu naukowego przez Pawła Machcewicza. Dodał także, że „niestety” w tych rejestrach, a także w publikacjach dotyczących skazanych przez okręgowy sąd wojskowy w Rzeszowie znajduje się sporo innych banderowców. Wynikało to z narzuconych wówczas wytycznych. Przedstawiciel IPN, z którym rozmawialiśmy, podkreślił, że obecnie trudno usunąć Szczygielskiego i innych upowców z listy represjonowanych, bez narażenia się na jakieś zarzuty.

Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach, w komentarzu dla Kresów.pl krytycznie odniosła się do faktu zaliczenia bojowników UPA do grona osób represjonowanych politycznie w PRL. W jej opinii UPA walczyła przeciwko Polakom niezależnie od systemu politycznego panującego w Polsce.

UPA działająca na terenach obecnej Polski nie walczyła z komunizmem, tylko walczyła z Polską. Nacjonaliści ukraińscy kwestionowali przynależność ziem, na których żyli Ukraińcy do Polski, bez względu na to jaki system polityczny w Polsce panował. W związku z tym ich wszelkie wystąpienia czy to na Wołyniu czy to w Małopolsce Wschodniej, czy na terenach obecnej Polski były zawsze wystąpieniami przeciwko Polsce jako takiej, przeciwko Polakom. W związku z tym nie powinniśmy ich traktować jako ofiary komunizmu. Tę sprawę powinno się zmienić, bo w ten sposób powstaje zupełny galimatias, jeśli chodzi o wartościowanie wydarzeń. – uważa Ewa Siemaszko.

Zdaniem badaczki zbrodni OUN-UPA uzasadnieniem usunięcia członków UPA z rejestru osób represjonowanych może być fakt popełniania przez nich zbrodni. „Wszędzie UPA ma na rękach krew polską, wszędzie mordowano Polaków. Ci mordercy nie mogą być uznawani za ofiary”. – powiedziała nam Ewa Siemaszko.

Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Nie rozumiem, dlaczego usunięcie z listy represjonowanych banderowskich bandytów miałoby powodować jakieś zarzuty. To jest nasza lista i nikomu nic do tego, kogo na niej umieszczamy lub usuwamy.

  Przy okazji wyszła na jaw faktyczna działalność Kieresa, który u pisowców robi za świętego. Wg niego każdy skazany przez sąd wojskowy na śmierć, był represjonowany przez PRL. A więc morderca i gwałciciel kobiet, który był dezerterem z armii, jeżeli został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci, był przez PRL represjonowany.

  Takich to świętych ma PiS.

 2. budulaj
  budulaj :

  jakiś amok, zupełne zidiocenie panuje w Polsce, bandytów, najgorszego gatunku banderowskich morderców uznaje się za represjonowanych, wypłaca sie im i ich ziomalom emeryturki, całym klanom neobanderowców płaci się 500 plus, a ci gnoje śmieją sie z durnych ,,polaczków,, i, jeszcze mają rozmaite pretensje do Polski , a to u nas w kraju, a to na ukrainie fuj, smutno sie robi patrząc co wyprawiaja nasze ,,władze,, , czy one są rzeczywiście nasze?

 3. Silvanus
  Silvanus :

  W grudniu 2014 roku przeprowadziłem taką amatorską kwerendę na stronie IPN i wówczas znalazłem 125 nazwisk „represjonowanych upowców”, pewnie to nie wszyscy:
  Adamczuk Jarosław
  Andruchow Bogdan
  Andrusieczko Grzegorz
  Andrusieczko Józef
  Antoniów Iwan
  Bachtalowski Lubomir
  Baczyk Włodzimierz
  Baran Andrzej
  Barnik Iwan
  baszuk Bogdan
  Bobik Józef
  Boczkowski Józef
  Bodnar Włodzimierz
  Bohaczewska
  Buben Piotr
  Busko Wasyl
  Chanas Michał
  Chawrat Mikołaj
  Chrol Józef
  Cienki Miron
  Danczycszyn Piotr
  Dobrowskyj Bohdan
  Dranka Bazyli
  Duda Oleksy
  Dudak Jan
  Dziwik Roman
  Farbotnik Jan
  Feculak Mikołaj
  Fedoriw Piotr
  Fik Michał
  Franczak Michał
  Gerent Józef
  Gibczynski Jan
  Gnes Jurko
  Halabud Józef
  Hawrylicz Michał
  Horba Jan
  Hrycio Piotr
  Hrycko Michał
  Hryckowian Ilko
  Iwanicki Michał
  Iwasij Piotr
  Juryniec Michał
  Kaczor Michał
  Kardasz Wasyl
  Karpa Ksawery
  Kaszubinski Bohdan
  Kiczorowski Michał
  Kielczawa Jacek
  Kluczkowski Igor
  Kopko Anatol
  Kornela Jan
  Kowalczyk Eugeniusz
  Kozak Teodor
  Krupski Dymitr
  Krysa Stefan
  Krzyżowski Antoni
  Kuczer Michał
  Kudryk Grzegorz
  Kuleszko Paweł
  Kupczyk Antoni
  Lacyk Iwan
  Lukacz Andrzej
  Lutczak Mikołaj
  Maczurak Stefan
  Masnyk Jan
  Mazurek Michał
  Melech Paweł
  Mindza Grzegorz
  Mlodowiec Grzegorz
  Nachim Włodzimierz
  Niemyj Jan
  Nikuliszyn Michał
  Orski Wasyl
  Owerko Grzegorz
  Paluch Dymitr
  Pankiewicz Włodzimierz
  Panyczek Grzegorz
  Pawlow Stefan
  Pestrak Roman
  Petrica Teodor
  Petryszyn Włodzimierz
  Pich Iwan
  Pilipkiewicz Wladyslaw
  podolec stefan
  Pyrcz Jan
  Radio Julian
  Rawlik Mikołaj
  Romaniak Józef
  Romanik Władysław
  Sachman Wasyl
  Sawka Józef
  Sawojko Emilian
  Seniuk Józef
  Siarczynski Dymitr
  Siklicki Michał
  Siwak Włodzimierz
  Sołtys Jan
  Soroka Piotr
  Sorokowski Jan
  Stecko Mikołaj
  Stefura Stefan
  Sycz Aleksander
  Szawula Piotr
  Szczesniuk Adrian
  Szczygielski Włodzimierz
  Szewczuk Wasyl
  Szewczyk Stefan
  Szot Wira Mirosława
  Szpak Stefan
  Szuper Jan
  Terefenko Józef
  Towarnicki Michał
  Trojan Jarosław
  Tyciak Jarosław
  Usniewicz Ilko
  Werbowy Eugeniusz
  Werbowy Władysław
  Wlaszynowicz Mikołaj
  Wojtowicz Jarosław
  Woloszyn Antoni
  Wrobel Józef
  Wujczyk Marian
  Zlotnik Włodzimierz
  Zubalski Franciszek
  Zubenko Michał