Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się 16 maja na otwartym posiedzeniu w celu omówienia eskalacji napięć w rejonie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, poinformowała w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Jak poinformowała w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się 16 maja na otwartym posiedzeniu w celu omówienia eskalacji napięć w rejonie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

„Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się w niedzielę, aby omówić sytuację w Izraelu i Strefie Gazy. Stany Zjednoczone będą nadal aktywnie angażować się w dyplomację na najwyższych szczeblach, aby spróbować złagodzić napięcia” – napisała na Twitterze.

Poinformowano, że sesja odbędzie się w formacie otwartym i rozpocznie się o godzinie 10:00 czasu lokalnego. Specjalny koordynator ONZ ds. Procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Tor Wennesland ma zabrać głos na posiedzeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wcześniej agencja Anadolu informowała, że Stany Zjednoczone zablokowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oświadczenie dotyczące eskalacji przemocy w Izraelu i Palestynie.

Rada miała wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnią sytuacją w Gazie i wezwać do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, a ponadto wyrazić zaniepokojenie napięciami i przemocą we Wschodniej Jerozolimie, zwłaszcza w świętych miejscach i wokół nich.

Członkowie Rady domagali się natychmiastowego zaprzestania wszelkich aktów przemocy, prowokacji, podżegania i niszczenia. Wezwali do poszanowania prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej.

Dyplomaci, którzy rozmawiali z agencją Anadolu pod warunkiem zachowania anonimowości, przekazali, że strona amerykańska zablokowała oświadczenie, ponieważ twierdzi, że nie pomoże to w zmniejszeniu eskalacji przemocy i oświadczyła, że Waszyngton nie odniesie się do rosnącej przemocy.

Kresy.pl/Linda Thomas-Greenfield

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz