Czołowi działacze Związku Polaków na Białorusi zostali aresztowani, grozi im do 12 lat więzienia; prezydent RP zaapelował do prezydenta USA o podjęcie sprawy Polaków na Białorusi podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ; represje potępił m.in. Departament Stanu USA i szef dyplomacji UE; wyrazy solidarności z prześladowanymi płyną z całego kraju i od Polaków z całego świat; MSZ przypomniało, że polska mniejszość na Białorusi liczyć może nawet 1,1 mln osób; działaniom wymierzonym w miejscowych Polaków towarzyszy nasilona antypolska kampania białoruskich mediów – jej narrację historyczną powtarzają także media opozycyjne; na lidzkim cmentarzu usunięto z grobów wszystkie polskie symbole.
Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się do newslettera:
Prześladowanie Polaków na Białorusi
W ramach fali represji wymierzonych w polskich aktywistów prezes niezależnego Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys usłyszała w środę wyrok 15 dni aresztu za zorganizowanie tradycyjnego festynu z okazji dnia Św. Kazimierza. W czwartek wobec niej i innych działaczy ZPB wszczęto postępowanie z tego samego poważnego paragrafu co wobec Anny Paniszewej i Aleksandra Nawodniczego – podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Tego dnia zatrzymano Andrzeja Poczobuta oraz działaczkę Związku z Lidy Irenę Biernacką, której już wcześniej białoruskie służby groziły wydaleniem z kraju. W ich mieszkaniach białoruskie służby przeprowadziły rewizje, podobnie jak w mieszkaniu Marii Tiszkowskiej, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku. Później przystąpiono do trwającego przez 7 godzin przeszukiwania siedziby Zarządu Głownego ZPB w Grodnie i redakcji mediów ZPB. Zrewidowano także prowadzone przez ZPB szkoły społeczne w Lidzie i Wołkowysku.
Andrzej Duda w liście do prezydenta USA Joe Bidena zaapelował o podjęcie sprawy Polaków na Białorusi podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Represje potępione zostały m.in. przez Departament Stanu USA i szefa dyplomacji UE.
Wyrazy solidarności z prześladowanymi płyną z kraju i od Polaków z całego świata.
Portal L24.lt opublikował w czwartek oświadczenie Związku Polaków na Litwie dotyczące sytuacji w kraju południowego sąsiada. „W ostatnich tygodniach otrzymujemy niepokojące informacje o prześladowaniach i aresztowaniach przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, m.in. Anny Paniszewej, dyrektorki Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu, Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzeja Poczobuta, członka Zarządu Głównego ZPB.” – określono przyczyny wystąpienia.
„W związku z tym zgłaszamy swój protest i żądamy uwolnienia zatrzymanych Polaków na Białorusi. Wyrażamy swoją solidarność ze swoimi Rodakami.” – ogłosił ZPL. Sytuację na Białorusi czołowa organizacja Polaków z Litwy wpisuje w szerszą sytuację w regionie gdzie „prawa mniejszości narodowych są notorycznie ograniczane”. Jak można przeczytać w oświadczeniu Związku „słyszymy o szykowaniu zmiany ustawy o oświacie w celu jeszcze mocniejszego ograniczania oświaty mniejszości narodowych na Białorusi. Na Ukrainie, po zmianie władzy, także została kardynalnie zmieniona ustawa o oświacie, eliminując naukę w językach ojczystych dla przedstawicieli mniejszości narodowych”.
ZPL porównał to z sytuacją społeczności. „Niestety u nas, na Litwie, w kraju unijnym, nowe konserwatywno-liberalne władze również próbują wprowadzić ograniczenia praw mniejszości narodowych” – napisano w oświadczeniu wyszczególniając – „W ostatnich miesiącach została odrzucona propozycja Ustawy o oryginalnej pisowni nazwisk przedstawicieli mniejszości narodowych oraz dosłownie wczoraj Komitet Prawa i Praworządności Sejmu RL odrzucił propozycję możliwości używania języków mniejszości narodowych w procesie wyborczym: w materiałach agitacyjnych, w audycjach telewizyjnych czy debatach wyborczych”.
Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, białoruski sędzia, który skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu, będzie objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski.
Polska mniejszość na Białorusi liczy od 300 tys. do 1.1 mln osób – podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Chcą pamiętać o swoich przodkach i kontynuować ich tradycje, tak jak inne mniejszości narodowe na Ziemi” – zaznacza resort dyplomacji.
Działaniom wymierzonym w miejscowych Polaków towarzyszy nasilona kampania białoruskich mediów oficjalnych ukazująca w negatywnym świetle II Rzeczpospolitą, Armię Krajową i „żołnierzy wyklętych” jako prowadzących opresję czy nawet „ludobójstwo narodu białoruskiego”. Hasło to pojawiło się na środowych pikietach pod ambasadą i konsulatami Polski przeprowadzonych przez zwolenników reżimu łukaszenkowskiego. Pojawiło się na nich również hasło „Polska hiena Europy”, które wcześniej zostało użyte w materiale głównego państwowego dziennika prasowego opublikowanym w rocznicę podpisania traktatu ryskiego zatwierdzającego przynależność Kresów Wschodnich do Polski.
Opozycyjny białoruski portal tut.by opisał obszernie sprawę represji wobec Polaków na Białorusi. Po podaniu informacji o uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i późniejszym wszczęciu przez brzeską prokuraturę postępowania karnego ws. gloryfikacji zbrodniarzy wojennych, zasugerował czytelnikowi lekturę pełnego manipulacji i fałszywych informacji artykułu pt. „Morderca 79 Białorusinów spalił pięć wsi. Kim jest Bury i dlaczego został uniewinniony w Polsce”, w którym de facto powtórzono narrację łukaszenkowskiej propagandy. Ponadto w tekście nie wspomniano o aresztowanych działaczach Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego.
Na lidzkim cmentarzu usunięto z grobów wszystkie polskie symbole – biało-czerwone wstążki i wiązanki. O zdarzeniu poinformował w czwartek na Facebooku profil „Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej”.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!