Jak poinformowała oficjalna witryna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w piątek, Andrzej Duda w liście do prezydenta USA Joe Bidena zaapelował o podjęcie sprawy Polaków na Białorusi podczas forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jak czytamy w witrynie prezdydent.pl w liście skierowanym w piątek do przywódcy Stanów Zjednoczonych Prezydent RP zaapelował o pilne podjęcie sprawy naruszeń praw człowieka na Białorusi, prześladowań jej społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach obecnej prezydencji amerykańskiej w tym gremium.

“Dlatego też, powtarzając moje oświadczenie z 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w lutym tego roku, uprzejmie proszę Stany Zjednoczone jako obecną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, o pilne zajęcie się tym tematem na jednym z nadchodzących posiedzeń” – napisał Prezydent Duda w liście do przywódcy USA.

Zobacz też: Biden zaprosił Dudę na szczyt klimatyczny

Wskazał w liście, że „liderka Związku Polaków na Białorusi – organizacji zajmującej się pokojowym kultywowaniem polskich tradycji – Andżelika Borys została aresztowana i osadzona w więzieniu; aresztowany jest także Andrzej Poczobut, znany dziennikarz polsko-białoruski”. Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że białoruskie władze zatrzymały wielu dyrektorów i nauczycieli polskich szkół: m.in. Hannę Paniszewą [błąd w pisowni popełniony przez kancelarię Prezydenta RP], Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką.

Andrzej Duda zaznaczył, że jako państwo członkowskie ONZ, Białoruś jest związana zobowiązaniami międzynarodowymi. “Wśród nich jest Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, zgodnie z którym osobom należącym do mniejszości narodowych nie można odmawiać prawa do własnej kultury, języka czy religii” – oświadczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda uważa, że niedawne zatrzymania i represje to przejaw znacznie szerszej polityki wymierzonej nie tylko w polską mniejszość narodową na Białorusi, ale także w resztę społeczeństwa obywatelskiego.

Zobacz też: Białoruski Komitet Śledczy dąży do uznania redakcji kanału NEXTA za zagraniczną grupę ekstremistyczną

Prezydent dodał, że historia pokazała już, iż „brak uwagi i działań w takich przypadkach może ostatecznie doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji”.

“Głęboko wierzę, że naszym wspólnym obowiązkiem jest działanie, mobilizacja i zaangażowanie społeczności międzynarodowej w zajęcie się tą pilną sprawą” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent zakończył list prośbą o podjęcie sprawy naruszeń praw człowieka na Białorusi i systematycznych prześladowań jej społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach obecnej prezydencji amerykańskiej.

Zobacz też: Białoruś: już 100 osób zostało skazanych za użycie gróźb lub przemocy wobec funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa

Kresy.pl/Prezydent.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply