Ministerstwo Aktywów Państwowych chce, żeby dodatkowym warunkiem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen była zgoda organu koncesyjnego na przejęcie przez Orlen koncesji, przysługujących PGNiG. W związku z tym, że fuzja rodzi wiele pytań i wywołuje zaniepokojenie, poseł Robert Winnicki oczekuje wyjaśnienia sprawy. „Polskie złoża, własność i suwerenność energetyczna muszą być priorytetem”.

Według opublikowanego we wtorek raportu bieżącego PKN Orlen, Ministerstwo Aktywów Państwowych, reprezentujące akcjonariusza, tj. Skarb Państwa, zgłosiło dodatkowy warunek przejęcia PGNiG przez PKN Orlen. MAP złożyło wniosek o zmianę treści uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Orlenu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo chce, żeby wprowadzić dodatkowy warunek wejścia uchwały w życie. Chodzi o niezgłoszenie przez organ koncesyjny sprzeciwu, o którym mowa w ustawie Prawo geologiczne i górnicze do skutku połączenia PKN Orlen i PGNiG w zakresie przejścia koncesji przysługujących PGNiG na Orlen, w terminie 60 dni od dokonania zgłoszenia organowi koncesyjnemu zamiaru połączenia spółek.

 

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu ma się zająć projektem w przyszłym tygodniu, 28 września. Samo połączenie obu spółek ma zostać zarejestrowane i sfinalizowane w październiku i listopadzie 2022 roku.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. Podano wówczas oficjalnie, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Połączenie będzie polegało na przeniesieniu majątku PGNiG do PKN Orlen w zamian za akcje PKN Orlen przyznawane akcjonariuszom PGNiG. Wyemitowanych miałoby zostać do 534 mln nowych akcji serii F PKN Orlen, przeznaczonych dla dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG.

Kapitalizacja rynkowa (według wycen na 28 lipca br.) wzrosłaby do około 87 mld zł, w porównaniu do 47 mld zł (PKN Orlen plus Grupa Lotos) i 34,7 mld zł (PGNiG) w lipcu br.

Jak podano, po finalizacji transakcji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie ma wynieść około 52 proc. Udziały SP w Orlenie wynosiły do 27,52 proc., a po fuzji z Grupą Lotos wynoszą 35,66 proc. Aktualnie, 7,31 proc. udziałów posiada Nationale Nederlanden OFE, a 5,43 proc. Aviva OFE Aviva Santander. Pozostałe 51,5 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. Jednocześnie, udziały państwa w PGNiG wynoszą obecnie niecałe 72 proc.

Przejęcie PGNiG przez Orlen wywołuje też zaniepokojenie i krytyczne komentarze. Zwraca się w nich uwagę na kwestię własności koncesji wydobywczych oraz na strukturę akcjonariatu, gdyż po przejęciu Skarb Państwa nie będzie posiadał w spółce pakietu większościowego. Część komentatorów uważa, że tym samym duża część dywidendy z zysków z wydobycia polskich złóż będzie wypłacana podmiotom zagranicznym.

Na problem zwrócił uwagę poseł Konfederacji Robert Winnicki, zapowiadając zwołanie kolejnego posiedzenia połączonych zespołów parlamentarnych ds. bogactw naturalnych i aktywów narodowych, żeby wyjaśnić sytuację. Zaznaczył też, że konieczna jest debata publiczna na ten temat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Fuzja Orlenu i PGNiG budzi mnóstwo pytań i duże zaniepokojenie wielu Polaków. Temat jest bardzo mało obecny w debacie publicznej, a przecież wszystkie wątpliwości muszą zostać naświetlone i wyjaśnione. Polskie złoża, własność i suwerenność energetyczna muszą być priorytetem” – podkreślił Winnicki we wpisie na Twitterze.

„Dlatego zwołuję kolejne posiedzenie połączonych zespołów parlamentarnych ds. bogactw naturalnych i aktywów narodowych oraz debaty publicznej – w tym właśnie temacie. Pracuję obecnie nad formułą umożliwiającą szeroką debatę ekspertów. Posiedzenie będzie transmitowane online” – poinformował poseł.

Przeczytaj: Cztery nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Czytaj również: PGNiG odkryło złoże gazu ziemnego w Wielkopolsce

bankier.pl / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz