Portal Naviny.by zamieścił cykl programów wyborczych kandydatów na prezydenta Republiki Białorusi. Prezentujemy program Andreja Sannikaua, działacza politycznego i społecznego, koordynator programu społecznego “Europejska Białoruś” i inicjatywy “Karta'97”. nki.

Program Andreja Sannikaua “Silna Białoruś dla wolnych ludzi”:

Nadszedł czas, aby zwrócić Białoruś Narodowi!

Nasz kraj przez 16 lat żył przeszłością. Współczesne wyzwania i zmiany globalne wymagają nowych podejść i rozwiązań, jednak państwowy system pracował na utrzymanie władzy jednego człowieka.

Zamiast godnego wynagrodzenia i ochrony interesów pracowników – mamy niewolniczy system kontraktowy; zamiast tworzenia nowoczesnego przemysłu – konserwacja sowieckiego systemu gospodarowania; zamiast normalnych stypendiów i emerytur – materiały wyborcze; zamiast współczesnej medycyny i edukacji – defilady i lodowiska. Naród wymiera. W ciągu 16 lat liczba ludności Białorusi spadła o 800 000.

Białoruś określana jest mianem ostatniej dyktatury Europy. Znaleźliśmy się na marginesie europejskich procesów gospodarczych i kulturalnych.

Zaś najważniejsze – Białorusinów pozbawiono prawa do wyboru swoich władz, w państwie nie ma swobodnych i uczciwych wyborów.

Chcę, aby Białoruś się odrodziła i wiem, jak tego dokonać.

Zmiana władzy i reforma polityczna

Kraj potrzebuje zmian władzy na wszystkich szczeblach.

Jeśli zwyciężę, powołane zostanie Zgromadzenie Konstytucyjne, które zatwierdzi zmiany w Konstytucji i zwróci realny podział władzy. Krajowi potrzebny jest niezależny parlament i niezawisłe sądy.

Zostanie zmieniony Kodeks Wyborczy, przeprowadzone zostaną swobodne wybory deputowanych wszystkich szczebli, zarządców miast. Władza sądownicza osiągnie niezależność, zagwarantowana zostanie zasada równości wobec prawa dla wszystkich. System prezydencki zostanie zachowany, jednak zakres władzy prezydenta i liczba kadencji na tym stanowisku ulegnie ograniczeniu. Podział władz i możliwość wyboru rządzących pozwoli na sprawowanie kontroli nad władzą przez społeczeństwo.

Nowa industrializacja – warunkiem dobrobytu

Obiecuję przeprowadzić rzeczywistą liberalizację gospodarki. Administracyjno – nakazowy system stał się bezużyteczny, możliwości wzrostu gospodarczego wyczerpały się, przejedzone zostały, odziedziczone po ZSRR, główne środki produkcji. Nowa polityka gospodarcza oparta będzie na inicjatywie prywatnej i modernizacji gospodarki na zasadach nowej industrializacji. Jej celem będzie wypracowanie wzrostu gospodarczego poprzez zwiększenie wydajności pracy.

Będę walczył, by państwo przestało dominować w gospodarce. Zostanie przeprowadzona denacjonalizacja większości przedsiębiorstw, sprawiedliwa i przejrzysta prywatyzacja.

Gwarantuję bezwarunkową obronę własności prywatnej i rozwój wolnej konkurencji.

Uprościmy i zautomatyzujemy procedury administracyjne, wprowadzimy e-administrację.

Dla nowych firm wprowadzimy „wakacje podatkowe” na dwa lata. Umożliwimy Białorusinom prowadzenie działalności handlowej bez rejestracji – wystarczy, że powiadomią organy podatkowe i zapłacą podatek dochodowy.

Wkład sektora prywatnego w PKB w ciągu trzech lat zostanie zwiększony do 70%.

Modernizacja gospodarki będzie przeprowadzona dzięki nowej industrializacji i dołączeniu do kraju światowych marek.

Nowa industrializacja to nie tylko unowocześnienie technologii i sprzętu, ale także osiągnięcie współczesnego poziomu sektorowości pracy, restrukturyzacja przemysłu i „pączkowanie” od dużych firm produkujących komponenty, niewykwalifikowanych pracowników do tworzenia klastrów przemysłowych wokół zakładów montażowych i włączenia białoruskich przedsiębiorstw w łańcuch firm międzynarodowych. W ciągu pięciu lat wydajność pracy w gospodarce osiągnie poziom środkowoeuropejski. Proces restrukturyzacji i unowocześnienia technologicznego będzie zachodził równocześnie z upadłością i prywatyzacją przedsiębiorstw.

Gwarantuję przekazanie pracownikom do 20% akcji przedsiębiorstw. W celu motywacji managerów dopuszcza się przekazanie ograniczonego pakietu akcji w charakterze premii.

Jednym z ważniejszych efektów restrukturyzacji będzie pojawienie się małych i średnich przedsiębiorstw oraz nowej klasy właścicieli, sformowanej z zarządów przedsiębiorstw średniego szczebla.

Obiecuję, że środki z prywatyzacji zostaną przeznaczone na realizację projektów infrastrukturalnych, utworzenie funduszu emerytalnego, stabilizację systemu finansowego, modernizację gospodarki komunalnej i energetyki.

Białoruś wstąpi do WTO w ciągu dwóch lat.

Zostaną zniesione cła importowe na większość produktów, oprócz towarów luksusowych. W okresie przejściowym zostanie zapewniona ochrona producentów krajowych.

Przeprowadzimy reformę budżetową. Tak zwany fundusz prezydencki zostanie zlikwidowany, a środki z jego likwidacji zostaną przeznaczone na podniesienie kwot stypendiów, zasiłków macierzyńskich i wypłat pracowników sfery socjalnej.

W kraju zostanie przeprowadzona reforma rolna, której głównym celem będzie umożliwienie ludziom gospodarowania na zasadzie wszystkich form własności.

Część ziemi (30-40%) zostanie zarezerwowana dla wydzierżawienia albo sprzedaży obywatelom Białorusi dla prowadzenia różnych form gospodarowania na ziemi. Reformowane gospodarstwa, w których ziemia podzielona będzie na akcje pomiędzy pracowników przedsiębiorstw rolnych (włączając emerytów), zostaną oddłużone i zaczną pracować „z czysta kartą”.

Integracja z UE pozwoli otrzymać szereg środków przeznaczonych na wsparcie rolników.

Przeprowadzę reformę podatkową, która ograniczy ilość podatków, obniży obciążenia podatkowe przedsiębiorstw, uprości proces spłaty podatków.

Wybór Białorusi: Unia Europejska i partnerstwo z Rosją

Naszym celem jest wstąpienie do Unii Europejskiej. Członkostwo w UE – gwarancją pomyślności i rozkwitu, wzrostu gospodarczego, praw i wolności obywatelskich, przewidywalna polityka zagraniczna i wewnętrzna. Jestem przekonany, że Białoruś może zostać pełnoprawnym członkiem UE w ciągu 5-7 lat. Teraz zaś należy wykorzystać wszelkie możliwości programu Partnerstwo Wschodnie, czego nie potrafi zrobić aktualna władza.

Będę domagał się zniesienia reżimu wizowego między Białorusią i Unią Europejską w najbliższym czasie.

Rosja – to nie tylko nasz wielki sąsiad, lecz też główny sojusznik, pewny partner. Partnerstwo strategiczne z Federacją Rosyjską odpowiada naszym narodowym interesom, daje gwarancję bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Zostanie zrealizowany cały potencjał stosunków z Ukrainą.

Utworzona zostanie regionalna strefa wolnego handlu z udziałem UE i Rosji.

Nasza przyszłość – nasze dzieci

Naszym celem – 10 mln obywateli Białorusi w 2015 r.

Zrealizowany zostanie program rządowy „Białoruska rodzina”, którego celem będzie rozwiązanie problemu demograficznego.

Każda rodzina po narodzinach pierwszego dziecka otrzyma 1500 euro, a wraz z narodzinami każdego kolejnego dziecka – 2500 euro. Miesięczny zasiłek macierzyński wyniesie co najmniej 75% średnich miesięcznych dochodów jednego z rodziców, jednak nie mniej niż minimum egzystencji.

Będę domagał się obniżenia kosztów w budownictwie mieszkaniowym, wprowadzenia narzędzia hipoteki, stworzenia równych warunków dostępu do kredytowania, nadania ulgowych kredytów wielodzietnym rodzinom.

Domy dziecka i szkoły muszą zauważać każde dziecko i troszczyć się o nie. Przedszkolni i szkolni pedagodzy będą mogli wdrażać własne autorskie programy.

Obiecuję przeprowadzić reformę systemu służby zdrowia. Medycyna pozostanie bezpłatną, ale polepszy się jej jakość i dostęp do niej. Zostanie również stworzony system ubezpieczeń zdrowotnych.

Młodzi ludzie otrzymają europejskie wykształcenie. Tylko dzięki naszym profesorom, wykształconym na wysokim poziomie, współpracując z Unią Europejską i Rosją, możemy dokonać modernizacji gospodarki.

System szkolnictwa w kraju nie może rozwijać się w izolacji. Białoruś przystąpiła do procesu bolońskiego. Pensje wychowawców w instytucjach przedszkolnych, nauczycieli i wykładowców uczelni w ciągu 3-5 lat zostaną dostosowane do środkowoeuropejskiego poziomu. Zniosę przymusowe zatrudnianie absolwentów.

Partnerstwo socjalne

Niewolniczy system kontraktowy zostanie zniesiony. Związki zawodowe oddzielone będą od państwa. Przejdziemy od państwowego paternalizmu do partnerstwa społecznego, wydatki biznesowe na cele charytatywne i społeczne nie będą opodatkowane.

Zabezpieczę pensje na poziomie średnio-europejskim. Funkcjonujący obecnie fundusz emerytalny zasilany będzie dochodami z prywatyzacji i ponownego podziału środków z wysoce opłacalnych branż gospodarki. Fundusze zabezpieczone w systemie emerytalnym zapewnią przyzwoity poziom emerytur w przyszłości.

Współpraca nauki i biznesu stanie się jednym z priorytetów państwa. Przywrócę ulgi na przejazdy dzieciom, studentom i emerytom.

Zagwarantuję europejskie standardy życia osobom niepełnosprawnym.

Czysta Białoruś

Priorytetem jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Podtrzymane będą projekty związane z odbudową niszczejących masywów bagiennych Polesia — płuc Europy.

Białoruś dołączy do Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Biorąc pod uwagę realne radioekologiczne położenie, państwo zapewni efektywną antyradiacyjną obronę każdego człowieka. Ludzie, którzy ucierpieli w katastrofie czarnobylskiej, otrzymają gwarancje socjalne.

Neutralność – gwarancja bezpieczeństwa narodowego

Białoruś jest neutralnym państwem. Nie potrzebuje akcesu do NATO czy też innych organizacji wojskowych.

Obowiązek służby wojskowej – 1 rok. Służba w armii stanie się prawdziwą szkołą dla młodego mężczyzny, a nie bezpłatnym etatem w pracach pomocniczych. Jednocześnie stworzone zostaną oddziały wojskowe armii zawodowej.

Milicja przekształci się w policję, która zajmie się walką z przestępczością a nie z odmiennymi poglądami. Zmniejszone zostaną jej szeregi. Dozwolone będzie funkcjonowanie prywatnych agencji ochrony, stworzone zostaną warunki dla przekwalifikowania i zmiany zawodu.

Historia tworzy się dziś!

Zwrócimy narodowi honor. Nasze symbole — sztandar, herb, mowa — muszą zająć należne miejsce w naszym życiu.

Musimy pamiętać nie tylko o sobie, lecz także o naszych dzieciach, wnukach. Nie mamy prawa do marnowania swojego i ich życia na trwanie przy dyktaturze. O swoją wolność należy walczyć! Los kraju dziś rozstrzygnie się nie w kuchniach, ale na Placu. Razem zwyciężymy!

Źródło: Naviny.by

Tłumaczenie i opracowanie: Joanna Pieczka

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply