Profesor Andrzej Zapałowski wspiera portal Kresy.pl

W gronie Honorowych Darczyńców portalu Kresy.pl znalazł się m.in. prof. Andrzej Zapałowski, historyk, ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa oraz samorządowiec.

Dr hab. Andrzej Zapałowski, prof. URz, to historyk i ekspert ds. bezpieczeństwa, były poseł na Sejm i do Parlamentu Europejskiego, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prof. Andrzej Zapałowski jest cenionym specjalistą ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem polityki wschodniej. Zajmuje się tym naukowo i jest autorem szeregu publikacji dotyczących wybranych aspektów bezpieczeństwa i geopolityki. Dużo miejsca i uwagi poświęca kwestiom dotyczącym Ukrainy. Jako ekspert często wypowiada się na łamach portalu Kresy.pl, głównie w kwestiach dotyczących Ukrainy, ale również polityki względem USA czy Unii Europejskiej oraz polityki historycznej.

Zobacz także: W minionym roku portal Kresy.pl stracił dwóch pracowników

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek prof. Zapałowski zaapelował na Facebooku o wsparcie portalu Kresy.pl. Zdaniem profesora: W wielu polskich mediach, praktycznie po wszystkich stronach sceny politycznej i w okolicach największych partii parlamentarnych, istnieje duża doza poprawności politycznej. Ona jest błędem, jeśli chodzi o medium publikujące zagadnienia społeczno-polityczne. I tutaj Kresy.pl z niszowego portalu wybiły się, moim zdaniem, na jedno z głównych mediów elektronicznych w zakresie przekazywania polskiemu społeczeństwu rzetelnych informacji.

Zobacz także: WAŻNE: w marcu musimy zebrać jeszcze 9 tys. PLN

W lutym Czytelnicy portalu Kresy.pl wsparli naszą działalność kwotą 14300. PLN. To ponad 2 tys. PLN więcej niż wynosił zakładany przez nas cel lutowej zbiórki (12 tys. PLN).

Mimo tego spektakularnego sukcesu portalowi wciąż zagraża widmo likwidacji. Utrzymamy się tylko pod warunkiem, że Czytelnicy portalu będą płacić za pracę naszych dziennikarzy. Prosimy o uczciwą wycenę pracy wykonywanej przez portal Kresy.pl. Dziękujemy wszystkim odpowiedzialnym Czytelnikom!

Zobacz także: Leszek Żebrowski wspiera portal Kresy.pl

Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  donald :

  Przykładem żydowskiej kolaboracji z nazistami jest Chaim Rumkowski opisany przez Piotra Zychowicza w (wydanej nakładem wydawnictwa Rebis) pracy „Żydzi 2”. Przed wojną Chaim Rumkowski był fabrykantem, filantropem, syjonistycznym działaczem społecznym. W czasie II wojny światowej został przez Niemców wyznaczony na szefa getta łódzkiego (pełnił funkcje Przełożonego Starszeństwa Żydów w Łodzi).

  W getcie łódzkim na kilku kilometrach kwadratowych Niemcy zgromadzili 140.000 Żydów. Celem Rumkowskiego było udowodnienie Niemcom, że Żydzi przynoszą Niemcom dochody i nie ma powodu ich represjonować. Rumkowski zamienił getto łódzkie w liczne przedsiębiorstwa produkujące na rzecz Niemców. Pomimo że Żydzi przynosili dochód Niemcom, Niemcy getto w Łodzi (jak wszystkie getta na terenach przez siebie okupowanych) z Żydami zlikwidowali. Żydzi nie spodziewali się tego, uważali, że Niemcy nie są zbrodniarzami.

  Rumkowski miał w getcie władzę dyktatorską, w organizacji ustroju getta naśladował wzory bolszewickie, wartością był dla niego kolektyw, a nie jednostki. Swoją pozycje Rumkowski wykorzystywał między do seksualnego wykorzystywania młodych dziewcząt i bekarnego katowania swoich poddanych.

  Podległy Rumkowskiemu judenrat odpowiadał za opiekę nad sierotami i biedakami, służbę medyczną, dystrybucje żywności i administracje. Na realia judenratu składało się łapownictwo, nepotyzm, kliki, demoralizacja. Funkcjonariusze judenratu korzystali z sanatorium na obrzeżach getta, gdzie oddawali się obżarstwu.

  Rumkowski zwalczał wolny rynek i szmugiel, narzucał Żydom minimalne racje żywnościowe, zbudował swoją siatkę agenturalną, rozbudował biurokracje (która zatrudniała 17% populacji getta), wprowadził cenzurę (która niszczyła listy, w których narzekano), wprowadził kult swojej osoby (jego portrety były nawet na znaczkach pocztowych).

  Polityka Rumkowskiego wynikała z jego syjonizmu. Planował on zmianę żydowskich kupców w robotników, stworzenie nowego Żyda, który zbuduje w Palestynie państwo żydowskie. W getcie szkolono osadników do Palestyny. Rumkowski chronił najwartościowszy materiał etniczny (lekarzy, pisarzy, inżynierów), zwalczał chasydów (nakazał im zgolić brody i pejsy, oraz zamknął szkoły religijne).

  Rumkowski miał w getcie swój aparat terroru. Służba porządkowa stosowała wobec Żydów przemoc i miała przywileje (własne sklepy, lepszą żywność, żydowscy policjanci nie musieli pracować fizycznie). Funkcjonariusze służby porządkowej korzystali usług seksualnych cierpiących z głodu Żydówek, które prostytuowały się za jedzenie. Oddziały prezencji żydowskiej policji pacyfikowały wszelkie demonstracje i strajki. Policjantami żydowskimi zostawali też kryminaliści.

  Na realia życia w getcie, według świadectw Żydów, składał się „brak elementarnej solidarności i olbrzymie rozwarstwienie żydowskiej społeczności”. Komentując tę informację z tekstu Zychowicza, można założyć, że takie realia getta, żydowskiej tożsamości, tłumaczą w pewnym stopniu mechanizm antypolskiej kampanii nienawiści ze strony Żydów. Możliwe, że Żydzi opisują nas Polaków, przez pryzmat swojej społeczności, przez pryzmat żydowskiego świata, w którym nie ma miłosierdzia i solidarności. Wskazywałoby na taki mechanizm, to, że antyklerykalna narracja żydokomuny kierowana pod adresem chrześcijaństwa, która do realiów katolicyzmu nie pasuje, doskonale pasuje do świata judaizmu.

  Historia Chaima Rumkowskiego to też historia współudziału Żydów w zagładzie Żydów. „Wszystkie akcje wysiedleńcze były przeprowadzone żydowskimi rękami […] funkcjonariusze Służby Porządkowej wyłapywali i oddawali Niemcom” Żydów. Pierwsze transporty Żydów do niemieckich obozów zagłady wyruszyły w początkach 1942 roku. 3 września 1943 żydowska policja i żydowski judenrat wysłał do obozów wszystkie dzieci do lat 9 i wszystkich powyżej 65 roku życia. Funkcjonariuszom żydowskiej Służby Porządkowej zagwarantowano bezpieczeństwo ich rodzin, o ile przyprowadzą określona ilość osób do wysyłki do obozu. Żydowscy policjanci poszli na ten układ.

  Oczywiście za zagładę narodu żydowskiego można obwiniać tylko Niemców. Dziś bulwersuje to, że Żydzi nie obwiniają o holocaust Niemców tylko Polaków, fałszując tym samym historie.