Prezydencki projekt ustawy w sprawie frankowiczów zakłada m. in. stworzenie Funduszu Restrukturyzacyjnego ze składek banków.

Opis ustawy tłumaczy, że zakłada ona zmiany mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie dla ich budżetów domowych.

Prezydencki projekt ustawy ws. frankowiczów zakłada utworzenie nowego instrumentu wspierającego dobrowolną restrukturyzację kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut innych niż te, w których kredytobiorcy uzyskują dochody.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kancelaria Prezydenta: Nie można rujnować systemu bankowego

Ustawa zmienia regulację, obowiązującą od lutego 2016 roku, która budziła jednak zastrzeżenia kredytobiorców. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że miała ona ułatwić osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej spłatę rat kredytu.

Pomimo tego że w Funduszu zgromadzono środki w wysokości około 600 mln złotych ich wykorzystanie na koniec 2016 roku wynosiło zaledwie około 2 proc. Analizy przeprowadzone w Kancelarii Prezydenta RP doprowadziły do wniosków, że dzieje się tak głównie dlatego, że ustalono zbyt restrykcyjne warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca wnioskujący o pomoc oraz że rozpatrywanie wniosków w zbyt dużym zakresie pozostawiono kredytodawcom – wskazuje KPRP.

Z tego powodu, jeżeli ustawa ws. frankowiczów zostanie uchwalona dwukrotnie podniesione zostanie minimum dochodowego pozwalającego na wsparcie, a także utworzenie procedury odwoławczej jeżeli wniosek zostanie negatywnie rozpatrzony przez bank. Comiesięczne wsparcie wzrośnie z 1,5 do 2 tysięcy zł, a jego czas z 18 do 36 miesięcy. Okres bezprocentowej spłaty wsparcia wzrośnie z 8 do 12 lat. Wprowadzona zostanie możliwość jednorazowej pożyczki na na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości – do 72 tys. złotych.

Ustawa nie będzie dotyczyć jedynie frankowiczów – z pieniędzy będą mogły skorzystać także osoby spłacające kredyty złotówkowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rzecznik prezydenta: To dopiero początek pomocy frankowiczom

Zupełnie nowym instrumentem prawnym, który wprowadzi ustawa, będzie wsparcie dla kredytodawców z tytułu restrukturyzacji znajdujących się w ich portfelach kredytów indeksowanych i denominowanych. Banki, które zdecydują się restrukturyzować, czyli »odwalutowywać« kredyty odnoszone do walut obcych, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji – tłumaczy kancelaria.

Wskazuje jako źródło finansowania tego instrumentu wskazuje działający w ramach Funduszu Wsparcia, Fundusz Restrukturyzacyjny, który utworzony zostanie on ze składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych. Istotne jest, że banki prowadzące zdecydowane działania restrukturyzacyjne będą promowane, łącznie z możliwością przejęcia niewykorzystanych przez inne banki środków z Funduszu Restrukturyzacyjnego.

kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply