Prezydent Andrzej Duda złożył Irańczykom kondolencje w związku ze śmiercią prezydenta Iranu. “Znamy uczucie szoku i pustki” – napisał, nawiązując do katastrofy smoleńskiej.

Prezydent Iranu Ibrahim Raisi zginął w niedzielnej katastrofie śmigłowca. Wrak śmigłowca odnaleziono wcześnie rano w poniedziałek, po całonocnych poszukiwaniach. Andrzej Duda przyznał, że jest głęboko poruszony wiadomością o tragicznej śmierci irańskiego prezydenta. “Jestem głęboko poruszony wiadomością o tragicznej śmierci Prezydenta Iranu Pana Ebrahima Raisiego wraz z delegacją rządową, w katastrofie lotniczej” – napisał na platformie X.

“Niewiele narodów ma w swojej historii takie tragiczne karty. Ale my, Polacy, straszliwie doświadczeni w 2010 roku katastrofą polskiego rządowego samolotu w Smoleńsku w Rosji, znamy uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej i społecznej, po nagłej utracie bliskich i przyjaciół” – dodał, nawiązując do katastrofy smoleńskiej.

“Dlatego ze szczególnym zrozumieniem łączymy się z bliskimi ofiar i narodem irańskim w modlitwie i żalu” – podkreślił Andrzej Duda.

Konwój prezydenta Iranu składał się z trzech śmigłowców. Dwa pozostałe, które przewoziły ministrów i niższych rangą urzędników, dotarły do celu. Powodem zdarzenia miały być m.in. złe warunki pogodowe. Prezydent Raisi wracał z ceremonii otwarcia tamy na granicy Iranu z Azerbejdżanem. Na pokładzie znajdowali się także m.in. minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian oraz gubernator wschodniego Azerbejdżanu Malik Rahmati. Żaden z nich nie przeżył.

Ibrahim Raisi był prezydentem Iranu od sierpnia 2021 r. Po jego śmierci pierwszy wiceprezydent obejmie to stanowisko za zgodą Najwyższego Przywódcy, a po upływie 50 dni zorganizowane zostaną wybory prezydenckie.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply