Stany Zjednoczone nie planują wysyłać instruktorów wojskowych na Ukrainę i prawdopodobnie zrobią to dopiero po zakończeniu wojny z Rosją.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Reuters, Stany Zjednoczone nie planują wysyłać instruktorów wojskowych na Ukrainę i prawdopodobnie zrobią to dopiero po zakończeniu wojny z Rosją.

„W tej chwili nie ma planów sprowadzenia amerykańskich trenerów na Ukrainę” – powiedział reporterom generał Charles Q. Brown, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA. „Kiedy ten konflikt się zakończy i będziemy w lepszym miejscu, podejrzewam, że będziemy w stanie ponownie sprowadzić trenerów” – dodał Brown.

Przypomnijmy, że minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis uważa, że ​​kraje zachodnie mogłyby wysłać na Ukrainę swoich instruktorów wojskowych i chronić ich przed atakami Rosji za pomocą dodatkowych systemów obrony powietrznej.

Landsbergis twierdzi, że zachodnie wojsko szkoliło Ukraińców na Ukrainie jeszcze przed wojną, więc powrót do tej tradycji może być całkiem realny. „To może być pierwszy krok w inicjatywie prezydenta Macrona” – powiedział w czwartek litewski minister spraw zagranicznych.

Propozycję szkolenia Ukraińców we własnym kraju nazwał „bardziej praktyczną” niż szkolenie na terytorium państw członkowskich NATO. Landsbergis przyznał, że kraje zachodnie mogłyby zapewnić na Ukrainie systemy obrony powietrznej chroniące swoich instruktorów.

„Jest możliwe, że instruktorzy rozmieszczeni w ramach koalicji do szkolenia Ukraińców na Ukrainie będą chronieni przez obronę powietrzną, co z kolei oznacza, że ​​część ukraińskiego nieba będzie mogła być chroniona przez obronę powietrzną” – powiedział Landsbergis.

Powiedział, że takie posunięcie „powiedziałoby Putinowi, że to nie on decyduje, w jaki sposób pomożemy Ukrainie. Zamiast tego zobaczymy, co będzie potrzebne i dostosujemy się do sytuacji, ponieważ sytuacja się nie poprawia”.

Dodał, że litewski parlament udzielił już rządowi mandatu na prowadzenie szkoleń instruktorskich na Ukrainie, ale najlepiej byłoby to zrobić w ramach większej koalicji.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply