Przewodniczący izby niższej amerykańskiego parlametu Mike Johnson zagroził Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu sankcjami jeśli ten wyda nakaz aresztowania premiera Izraela.

Informację taką przekazał w poniedziałek amerykański portal Axios. Według anonimowych źródeł w Partii Republikańskiej, do której należy Johnson, do głosowania na nałożeniem sankcji na MTK może dojść jeszcze w tym tygodniu. Portal ocenia, że dażenie republikanów odzwierciedla nie tylko bardziej proizraelskie nastawienie ich elektoratu, ale też dążenie do siania podziałów wśród demokratycznych konsgresmanów, wśród których są również zwolennicy Izraela, choć administracja prezydenta Joe Bidean staje się coraz bardziej krytyczna wobec działań wojennych państwa żydowskiego.

„Kongres analizuje wszystkie opcje, w tym sankcje, aby ukarać MTK i egzekwować konsekwencje wobec jego jego kierownictwa, jeśli będą kontynuować” – stwierdził Johnson w oświadczeniu zacytowanym przez Axios. Johnson oskarżył też administrację Bidena o wspieranie prokuratorów MTK w wysiłkach mających na celu powstrzymanie izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy, mimo że rezydent USA nazwał wniosek o ściganie Binjamina Netanjahu “skandalicznym”. Natomiast Biały Dom nie odpowiedział jeszcze na krytykę przewodniczącego Izby Reprezentantów.

Axios przytacza też komentarze kongresmanów z ramienia Partii Demokratycznej także wspierających Izrael, jak Kathy Manning, Ritchie Torres, czy Debbie Wasserman Schultz.

Portal twierdzi, że parlamentarzyści obu partii od tygodni przygotowywali odpowiedź na ewentualne postępowanie MTK przeciwko premierowi Izraela. Senatorzy obu partii konferowali z przedstawicielami Trybunału.

Jednak wśród amerykańskich parlamentarzystów są także zwolennicy pociągniecia Netanjahu do odpowiedzialności karnej. „Jeśli Netanjahu przyjdzie z przemówieniem do Kongresu, z radością wskażę MTK drogę do Izby w celu przekazania nakazu” – powiedział demokrata Mark Pocan. Jego partyjna koleżanka Ilhan Omar stwierdziła w oświadczeniu, że MTK „należy zezwolić na prowadzenie jego pracy w sposób stosowny i bez ingerencji”, nazywając podejrzenia prokuratora „znaczącymi”.

Najwyższy prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zwrócił się do niego o wydanie nakazów aresztowania izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu, ministra obrony Joawa Galanta i trzech przywódców Hamasu – Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Haniji. Powodem są działania obu stron w czasie eskalacji zbrojnej rozpoczętej 7 października.

axios.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply