Cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce w związku z artykułem 148. KK (zabójstwo) – wynika z danych Komendy Głównej Policji przekazanych portalowi Kresy.pl. Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy, a na drugim miejscu znajdują się ob. Rosji.

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się rzekome listy osób, poszukiwanych za zabójstwo listami gończymi przez policję w Polsce. Wskazywały na wysoki udział cudzoziemców wśród ściganych na podstawie art. 148. KK. Nie pokrywały się jednak z informacjami na stronach polskiej policji. W związku z powyższym portal Kresy.pl zwrócił się do Komendy Głównej Policji z następującymi pytaniami: “ile osób w całej Polsce poszukuje obecnie policja w związku z artykułem 148 Kodeksu karnego, oraz jakiej są narodowości?”.

W poniedziałek KGP poinformowała, że według stanu na dzień 14 maja 2024 r. polska policja poszukuje 116 osób na podstawie listów gończych w związku z art. 148 kk (art. 148 § 1 kk do art. 148 § 5 kk). Wśród nich jest 47 obcokrajowców. Oznacza to, że cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce za zabójstwo.

Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy (22), a na drugim miejscu plasują się ob. Rosji (9). W zestawieniu znalazło się także 4 Gruzinów, 2 Białorusinów i 2 ob. Mołdawii.

Odnotowano także pojedyncze przepadki obywateli innych państw.

Przeczytaj: Szef CBŚP: Po zakończeniu wojny na Ukrainie możemy być krajem tranzytowym i docelowym przemytu broni

Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

Zobacz: Cudzoziemcy stanowili 80 proc. zatrzymanych w I kw. br. przemytników imigrantów. Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

Czytaj także: Coraz więcej cudzoziemców w polskich więzieniach i aresztach. Najwięcej Ukraińców i Gruzinów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply