Aż 30 proc. ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach europejskiej inicjatywy zostało przeszkolonych w Polsce – oświadczył w środę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To 16 tys. ukraińskich żołnierzy.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył w środę w Sejmie, że 30 proc. ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach unijnej misji pomocy wojskowej dla Ukrainy zostało przeszkolonych w Polsce. “To 16 tys. żołnierzy. Wspólnie z działaniami bilateralnymi to jest 22 tys. żołnierzy przeszkolonych przez Wojsko Polskie” – przekazał.

Wyraził opinię, że militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy nie podlega dyskusji z powodu cywilizacyjnego i militarnego.

“Jeśli bomby lecą na żłobki, przedszkola, szpitale, budynki mieszkalne, to jako cywilizacja zachodu nie możemy się na to godzić i będziemy pomagać humanitarnie, a militarnie, bo tam się rozgrywa sprawa bezpieczeństwa Polski. Albo uda się zatrzymać Rosję albo scenariusze mogą być gorsze dla Polski” – kontynuował wicepremier.

Na początku maja Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o dobrowolnej mobilizacji niektórych kategorii więźniów. Ustawę podpisał 17 maja prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Ołena Wysocka poinformowała we wtorek, że ponad trzy tysiące skazanych złożyło już wnioski o przedterminowe zwolnienie z odbywania kary, aby wstąpić do ukraińskiej armii.

Zobacz także: Ukraińcy będą szkolić się w Rumunii na samolotach F-16

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply